3 lata więzienia za użycie sformułowania “polskie obozy koncentracyjne”

Reklama - Advertisement

Polski rząd przegłosował projekt ustawy, która zakłada karę więzienia za użycie sformułowania “polskie obozy koncentracyjne.”

Jeżeli ktokolwiek określi nazistowskie obozy koncentracyjne na terenie Polski mianem “polskich obozów koncentracyjnych”, „polskich obozów zagłady” czy „polskich obozów śmierci” ukarany może zostać karą do trzech lat pozbawienia wolności. Taką decyzję we wtorek zatwierdził polski rząd. Projekt był inicjatywą ministra sprawiedliwości, Zbigniewa Ziobro.

Jak czytamy w Oświadczeniu Ministerstwa Sprawiedliwości, ustawa chronić ma dobre imię Polski. “Nie możemy ograniczać się tylko i wyłącznie do protestów werbalnych. Polski rząd, w imieniu którego tu dzisiaj występuję, w imieniu Pani Premier, ma do zakomunikowania i Polsce, i światu to, że z całą powagą będziemy traktować znieważanie i pomawianie dobrego imienia Polski, ale i tych pokoleń Polaków, których szczególnie dotknęła tragedia i cierpienie spowodowane przez napaść Niemiec nazistowskich” – to słowa Ministra Sprawiedliwości.

– Nie możemy się zgodzić, żeby to właśnie tych, którzy byli ofiarami, którzy cierpieli, jeszcze pomawiano, by byli przedstawiani w roli sprawców czy współsprawców Holocaustu i masowych obozów zagłady i śmierci, unicestwiania ludzi, tego, co przeczy ludzkiej godności i co jest blizną czy raną, cały czas niegojącą się raną na sumieniu świata – dodał.

Jak obrona imienia Polski wyglądać będzie w przypadku przestępstwa popełnionego poza granicami Polski?

“Odnośnie osób naruszających dobre imię Rzeczypospolitej Polskiej i Narodu Polskiego za granicą, zastosowanie będą mogły mieć instrumenty pomocy prawnej w sprawach cywilnych i karnych, których Polska jest stroną. Przykładowo na obszarze Unii Europejskiej zastosowanie będą mogły znaleźć instrumenty obrotu międzynarodowego, np. Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady nr 1215/2012 z 12 grudnia 2012 r. w sprawie jurysdykcji i uznawania orzeczeń sądowych oraz ich wykonywania w sprawach cywilnych i handlowych; zastosowanie będzie mogła znaleźć również decyzja ramowa 2005/214/WSiSW z 24 lutego 2005 r. w sprawie stosowania zasady wzajemnego uznawania do kar o charakterze pieniężnym. Instrumenty te pozwolą na efektywną realizację przepisów przewidujących ochronę dóbr osobistych Rzeczypospolitej Polskiej i Narodu Polskiego w przypadku czynów popełnionych za granicą” – podaje Ministerstwo.

Jak zaznacza Ministerstwo, obraza imienia Polski, oprócz tego, że uważana za przestępstwo, może zostać również podmiotem sprawy cywilnej, którą wytoczyć może Instytut Pamięci Narodowej, czy organizacje pozarządowe.

Monika Adamski

Monika Adamski

Editor in Chief at Radio RAMPA
Redaktor Naczelna i współzałożycielka Radio RAMPA. Absolwentka City University of New York, gdzie ukończyła kierunki Media i Dziennikarstwo oraz Politologia. Ponad 10 lat doświadczenia w zawodzie. Przeprowadziła wywiady m.in. z Prezydentami Polski, członkami kongresu amerykańskiego, amerykańskimi politykami lokalnymi, ambasadorami, a także największymi gwiazdami polskiej estrady.
Monika Adamski
Advertisement

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here