71. Rocznica Powstania Warszawskiego w Nowym Jorku

Już 1 sierpnia, w sobotę, uroczyście obchodzona będzie rocznica Powstania Warszawskiego.

Konsulat Generalny RP w Nowym Jorku zaprasza na uroczyste obchody rocznicy, które odbędą się w parafii św. Krzyża na Maspeth (61-21 56th Rd na Maspeth, NY). Oto szczegółowy plan uroczystości:

13:00 Prezentacja albumu “Mój śpiewnik Powstańczy” przygotowanego przez Muzeum Powstania Warszawskiego (muzyka z CD)

14:00 Powitanie zgromadzonych przez Proboszcza parafii i w imieniu Konsula Generalnego RP

Wystawa ,,WALKA O WOLNOŚĆ.POWSTANIE WARSZAWSKIE 1944’’ przygotowana przez Muzeum Powstania Warszawskiego, a przetłumaczona na język angielski przez Panią Ewę Hoffman – Jędruch z Instytutu Piłsudskiego w Ameryce.

Pokaz filmów:

HONOR MIASTA zaprezentuje reż. Eugeniusz Starky

Film próbuje zaznajomić zachodnią publiczność z Powstaniem Warszawskim, które wybuchło 1 sierpnia 1944r. Była to największa militarna operacja podjęta przez ruch oporu cywilnego podczas Drugiej Wojny Światowej. Oprócz bogatego materiału dokumentalnego, zdjęć z okresu II Wojny Światowej,  film zawiera wywiady z ocalałymi powstańcami, komentarze polityków i historyków. Produkcja  została zrealizowana przez American Institute of Polish Culture.  Film trwa 54 min.

KOBIETY I WOJNA reż. Marek Widarski

Film opowiada historię 14-stu młodych dziewczyn, które dołączają do Polskich Sił Zbrojnych podczas II Wojny Światowej. Ich udział w podziemnym ruchu jako partyzantek w Powstaniu Warszawskim, jak również w pierwszej Polskiej Armii na Wschodzie i w Polskich Siłach Zbrojnych na Zachodzie był wynikiem postaw patriotycznych, ukształtowanych  w ich rodzinnych domach,  harcerstwie i przekazanych przez szkołę i Kościół w niepodległej Drugiej Rzeczpospolitej. Bohaterki osobiście opowiadają swoje historie, dzielą się wspomnieniami i przeżyciami. W filmie wykorzystano oryginalne zdjęcia z okresu II Wojny Światowej. Film trwa 60 min., jest w języku polskim z napisami po angielsku.

15:00 Występy młodzieży i dzieci z Polskich Szkół Dokształcających zrzeszonych w ramach Centrali Polskich Szkół Dokształcających w Ameryce

16:00 Ceremonia wręczenia Medali Pamiątkowych z okazji 70. rocznicy Powstania Warszawskiego wydanych przez Prezesa Związku Powstańców Warszawskich

17:00 Koniec

 

About The Author

Related posts