Forum Polonijne w Karpaczu w ramach Forum Ekonomicznego

Reklama - Advertisement

W Karpaczu zakończyło się Forum Polonijne. Przez trzy dni politycy, eksperci i przedstawiciele Polonii dyskutowali o rozwoju i przyszłości wspólnoty Polaków mieszkających poza granicami kraju.

W trakcie tegorocznego Forum Polonijnego odbyło się łącznie 17 paneli dyskusyjnych z udziałem kilkudziesięciu ekspertów i kilkutysiecy słuchaczy. Dyskusje dotyczyły m. in. promocji Polski poza granicami kraju, współpracy, biznesu i Polonii oraz integracji Polonusów z różnych zakątków świata. 

Po raz drugi w historii przyznano też nagrodę Forum Polonijnego, otrzymał ją Metropolita Lwowski, Arcybiskub Mieczysław Mokrzycki 

Podczas Forum Polonijnego w Karpaczu odbyła się dyskusja o tym jak Polonusi mogą budować pozytywny obraz Polski za granicą. Omówiono także projekty finansowane przez Kancelarię Premiera, promujące Polskę i Polaków za granicą.

Jan Dziedziczak, Pełnomocnik Rządu do spraw Polonii i Polaków za Granicą podkreślił, że Polonusi mogą poprzez zwykłą rozmowę w pracy czy z sąsiadami zmieniać wizerunek Polski i opowiadać o jej historii. To – jego zdaniem – przyczyni się do promocji polskiej kultury i historii:

“Dla nas bardzo ważne jest to, aby Polacy za granicą mieli świadomość, jak ważnym elementem ich działalności dla Polski jest czytelne przebijanie się z prawdą historyczną, z prawdą o aktualnych wydarzeniach. Przecież 20 milionów ludzi może pozyskać kolejne 20 milionów ludzi, albo czterdzieści, wystarczy że każdy z dwudziestu milionów Polaków opowiedziałby w sposób czytelny swojemu sąsiadowi, koledze z pracy jakąś historię związaną z Polską pozytywną”.

Jednym z prezentowanych projektów były działania Federacji Polaków w Austrii, która poprzez postać króla Jana III Sobieskiego promuje Polaków i Polską historię.
Jak mówił przewodniczący federacji Andrzej Kępa, projekt opowiada o historii Polski między innymi poprzez sport i rywalizację:

“Z jednej strony chcieliśmy jakby przybliżyć samą postać Sobieskiego i co najważniejsze jego marsz z polskimi wojskami na Wiedeń, poto, żeby odbić od Wiednia armię turecką, to jest postać, którą wykorzystalismy. Jest to tylko narracja, bo przekazujemy rozpoczynając od młodego pokolenia, dzieci i młodzieży postać i wydarzenia, które są bardzo emocjonalne i moim zdaniem szczególnie w działalności obywatelskiej, szczególnie, kiedy dbamy o promocję, to narracja emocjonalna jest bardzo ważna, jak nie najwazniejsza”. 

Forum Polonijne odbywało się w ramach 32. Forum Ekonomicznego w Karpaczu. Kolejna edycja wydarzenia odbędzie się za rok. 

/IAR/RadioRAMPA/

Zdjęcia: Agata Pawłowska/PAI

Teresa Myśliwiec

Teresa Myśliwiec

Reporter/Redaktor radiowy. Ekonomistka z wieloletnim doświadczeniem w sektorze bankowym na różnych stanowiskach, w tym zarządczych. Doktor nauk społecznych z zakresu psychologii i wykładowca akademicki. Ponadto dyplomowany coach i doradca zawodowy.
Advertisement

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here