Krytyczna rezolucja Parlamentu Europejskiego ws. Polski

Reklama - Advertisement

Parlament Europejski przyjął w dniu dzisiejszym rezolucję, która wzywa polski rząd do przestrzegania postanowień dotyczących praworządności i praw podstawowych, zapisanych w traktatach. Europosłowie stwierdzili, że w Polsce dochodzi do podważania polskiej Konstytucji przez władzę, oraz do łamania zasad praworządności i demokracji. Przywołali oni przykład Trybunału Konstytucyjnego, który dzięki zamieszaniu jakie wywołały ustawy wydawane przez Parlament, ma problem z należytym funkcjonowaniem, jak również z kwestiami legitymacji i niezależności w wydawanych wyrokach. Jednocześnie przypomniano o wyrokach Trybunału, które do dzisiaj nie zostały opublikowane.

Wiceszef Komisji Europejskiej Frans Timmermans powtórzył swoje krytyczne stanowisko w sprawie reform wymiaru sprawiedliwości w Polsce podczas debaty na sesji plenarnej w Strasburgu. “Każde państwo ma prawo przeprowadzać reformy sądownictwa, ale one muszą być zgodne z europejskimi standardami” – powiedział. W rezolucji europosłowie dali zgodę Komisji Wolności Obywatelskich, Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych PE do opracowania specjalnego sprawozdania dotyczącego Polski, by Parlament Europejski mógł przegłosować uzasadniony wniosek wzywający Radę UE do podjęcia działań zgodnie z art. 7 ust. 1 Traktatu o UE. Zgodnie z tym artykułem Rada UE, czyli przedstawiciele rządów państw członkowskich, mogą stwierdzić istnienie wyraźnego ryzyka, poważnego naruszenia przez państwo członkowskie wartości unijnych. Aby wniosek przeszedł, konieczna jest większości czterech piątych państw UE. Na uruchomienie art. 7. wobec Polski, mimo wielu wezwań ze strony eurodeputowanych, nie zdecydowała się jak do tej pory Komisja Europejska.

Premier Beata Szydło po wydaniu rezolucji przez PE, skomentowała sytuację na Twitterze – “Podczas piątkowego szczytu europejskiego, odniosę się do dzisiejszych skandalicznych wydarzeń w PE”.

Do zajścia odniosła się również partia Prawo i Sprawiedliwość:

 

Przypomnijmy, że tego typu debaty na forum Parlamentu Europejskiego w sprawie zbadania praworządności w Polsce już miały miejsce. Były one inicjowane za sprawą wszczęcia przez Komisję Europejską procedury kontroli praworządności.

Michał Nagły

Advertisement

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here