Order Orła Białego dla wybitnego rzeźbiarza Andrzeja Pityńskiego

Order Orła Białego dla wybitnego rzeźbiarza Andrzeja Pityńskiego
Andrzej Pityński, bodaj najbardziej znany amerykańskiej Polonii współczesny rzeźbiarz, uhonorowany został w sobotę Orderem Orła Białego, przyznawanym najwybitniejszym Polakom i cudzoziemcom zasłużonym dla Rzeczypospolitej. Odznaczenie wręczył prezydent Andrzej Duda, uroczystość odbyła się w Pałacu Prezydenckim w Warszawie.
 
Przypomnijmy, że jedne z najlepiej rozpoznawanych dzieł Andrzeja Pityńskiego znajdują się w Stalowej Woli – to rzeźba “Patriota”oraz monument “Orła” na mauzoleum miejscowego cmentarza komunalnego. Z kolei m.in. w Ulanowie można zobaczyć popiersie papieża Jana Pawła II.
 
Światową sławę przyniosły artyście jednak amerykańskie realizacje projektów. Chodzi o Pomnik Katyński w Jersey City (odsłonięty 19 maja 1991 roku), Bostoński Pomnik Partyzantów i Monument Mściciela na cmentarzu polskim w Doylestown, czyli Amerykańskiej Częstochowie.
 
Mistrz urodził się 15 marca 1947 r. we wspomnianym Ulanowie, w rodzinie o patriotycznych tradycjach (rodzice Andrzeja Pityńskiego należeli do antykomunistycznego podziemia po zakończeniu drugiej wojny światowej).
 
T.
 
Zapis uroczystości z Pałacu Prezydenckiego:

About The Author

Related posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *