Prezydent Andrzej Duda w USA

Trwa trzydniowa wizyta Prezydenta Polski, Andrzeja Dudy w USA.

Pierwszy dzień upłynął pod znakiem spotkań w ONZ, gdzie doszło do oficjalnego otwarcia Zgromadzenia Ogólnego 72. Sesji NZ. Tego dnia Prezydent Andrzej Duda również przemówił przed Zgromadzeniem: “solidarność, odpowiedzialność i zaangażowanie,” to słowa którymi podsumował Prezydent działania Polski.

Jak powiedział Prezydent, Polsce zależy na współpracy międzynarodowej i kieruje swoją pomoc tam, gdzie pomoc naszego kraju może przynieść najlepsze efekty; Prezydent mówił również o przeciwdziałaniu kryzysowi humanitarnemu; o udziale Polski w ochronie klimatu – Polska jako dumny uczestnik traktatu paryskiego; o objęciu statusu niestałego członka Rady Bezpieczeństwa w UN: Polska wniesie umiłowanie do prawa do suwerenności narodów, prawo międzynarodowe uważając za filar do utrzymania pokoju na świecie; Polska za mediacją i zapobieganiem, jeżeli chodzi o rozwiązywanie konfliktów; Polska za likwidacją przyczyn uchodźctwa i zapewnieniem uchodźcom warunków do życia w ich ojczyźnie. Prezydent potępił próby nuklearne Korei Północnej; Polska za ideą rozbrojenia i istnieniem świata bez broni nuklearnej;

Drugi dzień wizyty Prezydenta rozpoczął się od spotkania z tzw. equity firms, czyli firm, które swój kapitał inwestują w Polsce. Wśród zgromadzonych, byli najwyższego szczebla przedstawiciele firm takich jak Goldman Sachs czy Citi. Spotkanie współorganizowane było przez Wydział Promocji Handlu i Inwestycji Konsulatu Generalnego RP w Nowym Jorku.

Trzeci dzień, to całodniowa wizyta w akademii wojskowej w West Point. Fortyfikacje fortu West Point budował sam Tadeusz Kościuszko. Prezydent spotkał się z władzami akademii, złoży kwiaty pod pomnikiem Tadeusza Kościuszko, a następnie przemówi do Kadetów.

Codzienna relacja w Espresso Show na żywo między godziną 10:00 a.m. – 12:00 p.m

Monika Adamski

Monika Adamski

Editor in Chief at Radio RAMPA
Redaktor Naczelna i współzałożycielka Radio RAMPA. Dziennikarka z pasji i wykształcenia; prezenterka radiowa i telewizyjna; konferansjer.
Monika Adamski

About The Author

Redaktor Naczelna i współzałożycielka Radio RAMPA. Dziennikarka z pasji i wykształcenia; prezenterka radiowa i telewizyjna; konferansjer.

Related posts