Prezydent Andrzej Duda wziął udział w obchodach 71. rocznicy wyzwolenia Auschwitz-Birkenau

Reklama - Advertisement

Prezydent Andrzej Duda wziął udział w obchodach 71. rocznicy wyzwolenia niemieckiego, nazistowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. Podczas uroczystości towarzyszyła mu prezydent Chorwacji, Kolinda Grabar-Kitarović.

W uroczystościach na terenie byłego obozu, Auschwitz II w Brzezince, udział wzięło 80 byłych więźniów. Jak czytamy na oficjalnej stronie Prezydenta, Andrzej Duda powiedział, Wyobrażam sobie – mimo przecież upływu tych 71 lat – jak trudno jest państwu tutaj przyjechać. Nie tylko ze względu wieku, ale także ze względu na to, co dla państwa oznacza to miejsce i jakie obrazy muszą się pojawiać w oczach w chwili, kiedy państwo wchodzicie na tę ziemię, w którą wmieszane są na zawsze popioły, prochy prawie 1,5 mln ofiar.

Prezydent podkreślił również, że Auschwitz jest dowodem na to, Co może się stać, jeżeli prawo międzynarodowe jest łamane, a społeczność międzynarodowa w porę nie reaguje. Co może się stać, jeżeli jedne państwa zachowują się agresywnie wobec innych, jeżeli zagarniają ich terytoria, jeżeli szerzą wojnę, nienawiść. Auschwitz jest więc i będzie wielkim ostrzeżeniem.

Prezydent do udziału w uroczystościach zaprosił również Zofię Pilecką-Optułowicz, córkę rtm. Witolda Pileckiego, jej wnuka Krzysztofa Kosior, a także uczennicę Marię Jopek z Węgierskiej Górki. Do samego rotmistrza nawiązywał również w swojej przemowie.

Główne obchody rocznicowe miały miejsce w budynku Centralnej Sauny na terenie byłego obozu z Brzezince. Po przemówieniu prezydenta, zebrani Żydzi i Chrześcijanie oddali się modlitwie za ofiary obozu. Po tej części oficjalnej, Prezydent Polski i Prezydent Chrowacji złożyli znicze przy Pomniku Wieźniów Obozu.

Obóz Auschwitz założony został w 1940 roku w Oświęcimiu, na ziemiach zajętych przez nazistowskie Niemcy. Pierwszymi więźniami byli Polscy działacze opozycyjni. Dwa lata pózniej powstał obóz Brzezince. W Auschwitz zginęło ponad 1,1 miliona ludzi, wśród nich Polacy, Żydzi, Romowie. 27 stycznia 1945 roku obóz wyzwolony został przez żołnierzy Armii Czerwonej. Od 2005 roku, na mocy rezolucji ONZ, dzień 27 stycznia na świecie, obchodzony jest jako Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu.

 

Monika Adamski

Monika Adamski

Editor in Chief at Radio RAMPA
Redaktor Naczelna i współzałożycielka Radio RAMPA. Absolwentka City University of New York, gdzie ukończyła kierunki Media i Dziennikarstwo oraz Politologia. Ponad 10 lat doświadczenia w zawodzie. Przeprowadziła wywiady m.in. z Prezydentami Polski, członkami kongresu amerykańskiego, amerykańskimi politykami lokalnymi, ambasadorami, a także największymi gwiazdami polskiej estrady.
Monika Adamski
Advertisement

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here