Teatr Polska: 152 pokazy w 63 miejscowościach

Reklama - Advertisement

152 pokazy w 63 miejscowościach zaplanowano w ramach akcji Teatr Polska 2016. Podczas wydarzenia, które trwa do końca listopada, widzowie z 15 województw zobaczą m.in. spektakle z Bielska Białej, Kielc, Gdańska i Wrocławia.

W tegorocznej edycji akcji Teatr Polska zostanie zaprezentowanych 18 spektakli, które – jak powiedziała PAP Maja Raczyńska-Kaczmarek z Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego – zostały wybrane z grupy ok. 100 przedstawień, zgłoszonych wcześniej przez różne instytucje.

– Przedstawienia, które zostały wybrane, to zarówno sztuki dla dzieci i dorosłych. To jednocześnie klasyczne dramaty, np. “Lalka” w reż. Anety Groszyńskiej z Teatru Polskiego w Bielsku-Białej, jak i przedsięwzięcia eksperymentalne – tu choćby “LABirynt” w reż. Alicji Morawskiej-Rubczak – instalacja dla naprawdę małych dzieci skupiona nie na słowie, a na doświadczeniu i kolorze – podkreśliła Maja Raczyńska-Kaczmarek.

– Komisji zależało, by pokazać spektakle, które zazwyczaj nie wyjeżdżają w tournee: pełnoobsadowe, z dużą scenografią, jak np. “Dzieje grzechu” w reż. Michała Kotańskiego z Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach czy “Drogę śliską od traw. Jak to diabeł wsią się przeszedł” w reż. Pawła Wolaka i Katarzyny Dworak z Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy – mówiła Raczyńska-Kaczmarek.

– To sztuki, które w innych warunkach nie pojechałyby w objazd. Dzięki akcji do mniejszych miast przyjedzie prawdziwy teatr – ze scenografią, światłem i całym zapleczem dużych przedstawień – dodała.

Cykl pokazów rozpocznie prezentacja sztuki “Wot takaja żyźń” poznańskiego Teatru Biuro Podróży (reż. Paweł Szkotak) – spektaklu inspirowanego opowiadaniami Dmitra Głuchowskiego “Witajcie w Rosji”. Przedstawienie zobaczą mieszkańcy Barcina, a następnie Gostynia, Rawicza, Zamościa, Kraśnika, Krasnystawu, Cieszkowa, Jarocina i Konina.

Widzowie zobaczą też “Broniewskiego”, przedsięwzięcie w też. Adama Orzechowskiego z Teatru Wybrzeże, będące panoramą historii Polski XX wieku i próbą przedstawienia biografii kontrowersyjnego, ważnego dla polskiej poezji twórcy – piłsudczyka, żołnierza armii Andersa, piewcy Stalina, przyjaciela władz, „Polaka, katolika i alkoholika”.

Zaprezentowana zostanie również sztuka “Ewelina płacze” TR Warszawa w reż. Anny Karasińskiej, “Wziołowstąpienie” w reż. Piotra Tomaszuka z Teatru Wierszalin w Supraślu oraz “Znak Jonasza” w reż. Pawła Passiniego (Stowarzyszenie Artystów “Bliski Wschód” z Lublina).

W akcji weźmie udział prócz tego zespół Fundacji Art Color Ballet z Krakowa, który przedstawi “Preludium słowiańskie” w reż. Agnieszki Glińskiej – widowisko z udziałem tancerzy baletowych, muzyków grających na instrumentach perkusyjnych oraz śpiewającej tradycyjne pieśni kobiecej formacji wokalnej.

Dla najmłodszych zaplanowano m.in. pokazy “Kręcipupy” w reż. Tomasza Maśląkowskiego (Fundacja LALE.Teatr/Wrocławski Teatr Lalek), “Hydrokosmosu” w reż. Konrada Dworakowskiego (Wrocławski Teatr Pantomimy im. Henryka Tomaszewskiego) oraz “Pyzy na polskich dróżkach” (reż. Daniel Arbaczewski, Teatr im. Hansa Christiana Andersena w Lublinie).

Spektakle będą grane m.in. w szkołach, domach kultury i innych lokalnych jednostkach kultury. Będą im towarzyszyć m.in. warsztaty wprowadzające do tematyki spektakli.

Szczegóły dotyczące spektakli oraz programu można znaleźć na stronie http://www.polska.e-teatr.pl/

Program Teatr Polska jest organizowany od 2009 roku ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W ciągu całego trwania Programu w objazdy pojechało 117 spektakli, które zobaczyło łącznie ponad 200 tys. widzów.

 

Źródło: http://kurier.pap.pl

Advertisement

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here