Zawsze Jest Wyjście, odcinek 4: Kiedy przyjeżdża policja

Kolejny odcinek audycji “Zawsze Jest Wyjście” w Radio RAMPA: Kiedy przyjeżdża policja.

Mecenas Joanna Nowokuński odpowiada na pytania: co dzieje się po wezwaniu policji do miejsca, w którym doszło do przemocy domowej? Jakie mamy prawa? O co musimy zadbać? jakie dowody mamy przedstawić? Co jeżeli nie mówimy w języku polskim? Czy wyjść z domu czy pozostać ze sprawcą?

W audycji przypominamy historię Joli, która jest ofiarą przemocy domowej:

Kiedy Jola wspomniała, że chciałaby wrócić do pracy słyszała tylko wyzwiska, ze jest taka głupia, że i tak pracy tutaj nie znajdzie. Jednego dnia Mariusz miał spotkanie nie daleko biblioteki i zobaczył Jolę wychodzącą z lekcji. Pojechał za nią do domu, tam nie tylko na nią nakrzyczał, ale jeszcze ją uderzył kilka razy, aż rozbił jej wargę. Od tego momentu kontrolował ją cały czas. Dzwonił do niej po kilka razy dziennie sprawdzając gdzie jest. Przyjeżdżał niespodziewanie do domu. Za byle co potrafił zrobić awanturę, rozbijał rzeczy w domu. Przez kilka tygodni awanturował się, kiedy dzieci nie było w domu, później już nie zwracał na to uwagi. Dzieci były przerażone. Jednego dnia podczas awantury przewrócił Jolę na podłogę i zaczął ją kopać. Jola straciła przytomność. Minutę później wpadła do domu policja. Skąd wiedzieli? Córka zadzwoniła na policję, że tata bije mamę. Jola trafiła do szpitala, tam po rozmowie z policją i psychologiem zrozumiała, że musi wydostać się z tej sytuacji.

Pani Joanna Nowokuński, odpowiada również na pytania od słuchaczy, m.in. “Nawet jesli ofiara nie ma obrażeń na ciele po pobiciu, czy powinna iść na policję i zgłosić pobicie/uderzenie/szarpnięcia?”

Zapraszamy do wysłuchania audycji:

Masz pytanie? Chcesz porozmawiać z mecenas Joanną Nowokuński na osobności? Najbliższa do tego okazja:

30 maja, sobota, godz. 4:00 p.m. – Klinika Prawa – wydarzenie organizowane przez Konsulat RP w Nowym Jorku w Centrum Polsko-Słowiańskim, Greenpoint, Brooklyn.lub zawsze w biurze Pani mecenas, 33 Nassau Ave. Greenpoint.

***

Przypominamy, więcej informacji na temat audycji: http://www.radiorampa.com/zawszejestwyjscie/zawsze-jest-wyjscie-nowa-audycja-i-akcja-radio-rampa/

Premierowe odcinki w każdą środę, o 12:30 p.m., retransmisja piątek 10:20 a.m., sobota i niedziela 12:30 p.m., poniedziałek 2:20 p.m.

Program porusza ciężkie a czasami tragiczne sytuacje, których doświadczają Polacy w USA: maltretowanie psychiczne i przemoc ze strony partnera, ograniczenie wolności osobistej w rodzinie– to problemy dla wielu ciężkie do rozwiązania. Strach, brak środków finansowych, brak statusu imigracyjnego – to najczęstsze powody dla których poddajemy się. Chcemy odpowiedzieć na pytania związane z tymi sprawami, a także podnieść świadomość na temat tego problemu, tak aby więcej osób nim dotkniętych miało odwagę i wiedziało, że jest sposób aby zmienić swoje życie.

Do projektu zaprosiliśmy eksperta w dziedzinie prawa rodzinnego, karnego i imigracyjnego, Panią mecenas Joannę Nowokuński. Jej pasją jest praca w społeczeństwie polskim z faktu na pochodzenie jak i powołanie do zawodu adwokata. Pani adwokat posiada wieloletnie i obszerne doświadczenie w sprawach sądowych. Wykształcona w USA, poza językiem polskim i angielskim, równie biegle włada także językiem hiszpańskim. Kancelaria Pani Adwokat mieści się na Greenpoincie, przy 33 Nassau Avenue. Jeżeli macie pytania, lub potrzebujecie pomocy, możecie skontaktować się bezpośrednio z Panią mecenas, pod numerem telefonu 718-395-1904

About The Author

Related posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *