15 lat temu zmarł papież Jan Paweł II

Date:

15 lat temu, 2 kwietnia 2005 roku – w wigilię Święta Miłosierdzia Bożego – zmarł papież Jan Paweł II, od 2014 roku Święty Kościoła katolickiego. 
Zasiadał na Stolicy Piotrowej w latach 1978-2005. Jego przesłanie odzwierciedlały słowa wypowiedziane na początku misji: “Nie lękajcie się, otwórzcie na oścież drzwi Chrystusowi, otwórzcie drzwi jego zbawczej władzy”. Podczas całego pontyfikatu i swoich licznych pielgrzymek niestrudzenie docierał do obszarów nędzy materialnej i głodu, a także tam, gdzie było łamane prawo do wolności i godnego życia. 

Już podczas uroczystości pogrzebowych Jana Pawła II, wierni wołali “Santo subito”, czyli “Święty natychmiast”. Beatyfikacji papieża Polaka dokonał w 2011 roku Benedykt XVI, a kanonizacji – 27 kwietnia 2014 roku – papież Franciszek. 

Jan Paweł II jest uważany za orędownika Miłosierdzia Bożego. Poświęcił mu swoją encyklikę “Dives in Misericordia”, a także ustanowił specjalne święto, obchodzone w II niedzielę wielkanocną. 
Podczas pielgrzymki do Polski w 2002 roku papież konsekrował sanktuarium w Łagiewnikach i wyraził nadzieję, że stanie się ono światowym centrum kultu miłosiernej miłości Boga.

Jednym z najważniejszych przesłań pontyfikatu Jana Pawła II była obrona rodziny i świętości życia. Papież Polak poświęcił tym kwestiom między innymi dwa dokumenty – adhortację apostolską “O zadaniach rodziny chrześcijańskiej w świecie współczesnym” oraz “List do rodzin”. Jan Paweł II często zwracał uwagę na wymiar duchowy rodziny i jej znaczenie we współczesnym świecie.

Za jedno z ważniejszych zadań swojego pontyfikatu Jan Paweł II uznał głoszenie orędzia o modlitwie. Wielokrotnie prosił wiernych, by nie ustawali w rozmowie z Bogiem.

Jan Paweł II wywarł szczególny wpływ na losy Kościoła katolickiego i całego świata, między innymi przyczynił się do upadku komunizmu. Za znamienną uznaje się jego homilię wypowiedzianą w czerwcu 1979 roku, podczas pierwszej pielgrzymki do ojczyzny, wówczas – kraju rządzonego przez komunistów.

Jan Paweł II kierował Kościołem katolickim blisko 27 lat, po tym, jak 16 października 1978 roku konklawe wybrało na papieża, pochodzącego zza “żelaznej kurtyny”, kardynała Karola Wojtyłę. Tego dnia o godzinie 18:17 zgromadzeni na placu Św. Piotra w Rzymie ujrzeli smugę białego dymu z kaplicy Sykstyńskiej. ,

Jan Paweł II angażował się w działania na rzecz porozumienia między wyznawcami chrześcijaństwa, judaizmu oraz islamu. Był pierwszym papieżem, który odwiedził kościół protestancki oraz synagogę, a także rozpoczął publiczny dialog głowy Kościoła katolickiego z muzułmanami. Za nieocenione uważa się jego zasługi dla dialogu katolicko-żydowskiego. 
Papież pielgrzym odbył 104 podróże zagraniczne, odwiedzając 129 krajów. Zwołał i przewodniczył kilkunastu spotkaniom młodzieży z całego świata. Wyniósł na ołtarze więcej osób, niż jego poprzednicy przez pięć stuleci. 

Wspomnienie liturgiczne Świętego Jana Pawła II przypada 22 października, w rocznicę rozpoczęcia pontyfikatu. 

(IAR)

Spotkanie z fotografem Jana Pawła II, Arturo Mari

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Share post:

Subscribe

spot_imgspot_img

Popular

More like this
Related

NY: Hochul kontra Zeldin w listopadzie

Nowojorczycy, którzy wzięli udział w prawyborach w stanie Nowy...

Pierwsza w historii stała obecność Amerykanów w Polsce

Prezydent USA zapowiedział na szczycie NATO w Madrycie, że...
00:30:11

Bal Maturalny 2022 – Pełna relacja wideo

6 maja 2022 roku, odbył się Bal Maturalny Centrali...
00:05:27

Bal Maturalny 2022 – Polonijna młodzież żegna się z polską szkołą

6 maja 2022 roku, odbył się Bal Maturalny Centrali...