2 mln Polaków nie reguluje terminowo zobowiązań kredytowych i pozakredytowychv

Reklama - Advertisement

2 mln Polaków nie reguluje terminowo zobowiązań kredytowych oraz pozakredytowych. Łączna kwota zaległych zobowiązań wyniosła w marcu 2016 roku 44,65 mld zł.

Kwota zaległych zobowiązań finansowych Polaków wzrosła od grudnia 2015 r. do marca 2016 r. o 1,89 mld zł. To aż 44 proc. – wylicza „Puls Biznesu”.

„Na sumę zaległości składają się m.in. przeterminowane o dwa miesiące zobowiązania na kwotę co najmniej 200 zł z tytułu niespłaconych kredytów mieszkaniowych i konsumpcyjnych, pożyczek z firm pożyczkowych, rachunków, zaległych alimentów, grzywien i mandatów” – pisze „Puls Biznesu”.

Gazeta precyzuje, że na 1000 dorosłych Polaków aż 68,1 nie wywiązuje się w terminie ze swych zobowiązań płatniczych. Średnia wartość zobowiązania wynosi w Polsce 20 790 zł, przy czym najwyższa jest ona w województwie mazowieckim.

Wśród dłużników przeważają mężczyźni – 61,5 proc. A w skali regionalnej – mieszkańcy i mieszkanki województwa śląskiego.

Dane te potwierdzają omawiane już w „Kurierze PAP” analizy ekspertów z „Diagnozy Społecznej 2015”. Specjaliści, badający zdrowie finansowe Polaków w 2015 r. przyjęli m.in. założenie, że dobrze zarządzane gospodarstwo domowe bez opóźnień opłaca rachunki i raty kredytów.

Średnio gospodarstwa spełniają tylko połowę warunków właściwych dla pełnego zdrowia finansowego. Połowa gospodarstw domowych osiągnęła wskaźniki kwalifikujące je do grupy znajdującej się – według „Diagnozy Społecznej 2015” – w słabej kondycji finansowej.

 

Źródło: http://kurier.pap.pl

Advertisement

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here