NYC i NJ po nawałnicy: rekordowe opady, zalania i ostrzeżenie przed falą upałów

NWS New York NY @NWSNewYorkNY/X

Po gwałtownej burzy, która przeszła przez miasto w nocy z poniedziałku na wtorek, władze miasta Nowy Jork podsumowały skutki ekstremalnych warunków pogodowych i przedstawiły prognozy na nadchodzące dni.

Burmistrz Eric Adams poinformował, że burza przyniosła intensywne opady deszczu, powodzie błyskawiczne oraz silny wiatr we wszystkich pięciu dzielnicach. Najwięcej deszczu spadło w Central Parku i Harlemie – aż 2,64 cala (ok. 67 mm), a godzinna suma opadów w Central Parku była drugą najwyższą w historii – ustępuje jedynie rekordowi z huraganu Ida w 2021 roku.

Burza spowodowała poważne zakłócenia w transporcie: część linii metra została zawieszona lub opóźniona, zamykano odcinki autostrad (m.in. FDR Drive i Cross Bronx Expressway), a na lotniskach JFK i LaGuardia doszło do znacznych opóźnień. Prądu zostało pozbawionych ponad 1 500 odbiorców Con Edison.

Mimo to – jak podkreślił burmistrz – dzięki szybkiemu reagowaniu służb miejskich i wcześniejszemu ostrzeganiu mieszkańców, udało się uniknąć ofiar śmiertelnych i poważnych obrażeń.


Miasto nie nadąża za zmianami klimatu

Komisarz Departamentu Ochrony Środowiska (DEP), Rohit Aggarwala, zaznaczył, że to już piąta z najintensywniejszych burz deszczowych w historii miasta, która miała miejsce w ciągu ostatnich czterech lat. W pewnym momencie intensywność opadów wyniosła 4,08 cala na godzinę – znacznie więcej, niż są w stanie obsłużyć miejskie kanały burzowe, projektowane historycznie na 1,75 cala.

– „System działa tak, jak został zaprojektowany, ale zmienił się klimat – infrastruktura nie była budowana z myślą o takich warunkach”, powiedział Aggarwala. Modernizacja całego systemu kanalizacji burzowej ma kosztować około 30 miliardów dolarów i potrwa nawet 20 lat.

Miasto już inwestuje w zwiększanie przepustowości (np. w Bushwick i Dyker Heights) oraz współpracuje z MTA w celu ochrony stacji metra najbardziej narażonych na zalania.


Nadciąga fala upałów

Po burzy miasto przygotowuje się na kolejne zagrożenie – ekstremalne upały. W najbliższych dniach odczuwalna temperatura może osiągnąć nawet 100°F, a służby spodziewają się ogłoszenia alertu pogodowego.

Burmistrz przypomniał o dostępnych basenach, plażach, centrach chłodzenia i zachęcił mieszkańców do unikania wysiłku na zewnątrz, pozostawania w klimatyzowanych pomieszczeniach oraz korzystania z miejskich usług informacyjnych, takich jak Notify NYC i 311.


Wspólna odpowiedzialność i edukacja

Władze podkreśliły, że ochrona przed skutkami ekstremalnej pogody wymaga współpracy mieszkańców, służb i instytucji. DEP prowadzi akcje edukacyjne w różnych dzielnicach, uczy właścicieli nieruchomości, jak chronić piwnice i niskopołożone mieszkania. Straż miejska zachęca mieszkańców do samodzielnego oczyszczania kratek ściekowych ze śmieci, kiedy jest to bezpieczne.

– „Musimy być przygotowani na to, że takie zjawiska będą się powtarzać. Klimat się zmienił, a my musimy się dostosować – systematycznie i odpowiedzialnie”, zakończył burmistrz Adams.

 


W New Jersey zginęły dwie osoby

We wtorek stan New Jersey nadal obowiązuje stan wyjątkowy po gwałtownej burzy, która w poniedziałek wieczorem spowodowała powodzie i zniszczenia, szczególnie w hrabstwach Union i Somerset.
 
Gubernator Phil Murphy odwiedził we wtorek rano zniszczone rejony w Berkeley Heights. Wspomniał o dwóch ofiarach śmiertelnych w Plainfield oraz o eksplozji domu w North Plainfield. Podkreślił, że burze tego typu pojawiają się coraz częściej i są coraz silniejsze — tym razem w ciągu 2,5 godziny spadło aż 15 cm deszczu.
 
W całym stanie trzeba było ratować kierowców z zalanych samochodów, a odcinek Route 22 w hrabstwie Somerset pozostaje zamknięty z powodu uszkodzeń.
Murphy zapowiedział, że utrzymujący się upał i wilgoć mogą przynieść kolejne burze, choć nie tak silne jak ostatnia.
 
Władze Plainfield potwierdziły, że dwie osoby zginęły, gdy ich samochód został porwany przez nurt Cedar Brook. To już cztery ofiary śmiertelne w mieście w ciągu ostatnich tygodni.
 
W North Plainfield doszło do eksplozji domu na Parkview Avenue. Budynek został całkowicie zniszczony, ale na szczęście był pusty i nikt nie ucierpiał. Trwa ustalanie przyczyn pożaru.
 
Burmistrz Adrian O’Mapp oświadczył: „Całe Plainfield pogrążone jest w żałobie. Stracić czterech mieszkańców w tak krótkim czasie to tragedia nie do wyobrażenia.”
Monika Adamski

Monika Adamski

Editor in Chief at Radio RAMPA
Redaktor Naczelna i współzałożycielka Radio RAMPA. Absolwentka City University of New York, gdzie ukończyła kierunki Media i Dziennikarstwo oraz Politologia. 15 lat doświadczenia w zawodzie. Należy do NYC Mayor Press Corps. Przeprowadziła wywiady m.in. z Prezydentami Polski, najwyższymi rangą politykami Nowego Jorku, przedstawicielami kongresu amerykańskiego.
Monika Adamski
Advertisement

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here