Obchody 76. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz- Birkenau tylko online

Reklama - Advertisement

Obchody 76. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau z powodu pandemii koronawirusa odbędą się tylko online. Kustosze Miejsca Pamięci starali się przygotować obchody w podobnej formule jak w poprzednich latach. Głos zabiorą dwie byłe więźniarki: Zdzisława Włodarczyk i Anita Lasker-Wallfisch. Przemówienia przygotowali też Prezydent RP Andrzej Duda oraz dyplomaci z Izraela i Rosji. Wszystkie wypowiedzi z troski o zdrowie i bezpieczeństwo uczestników zostały nagrane wcześniej. Na miejscu oddany zostanie tylko hołd ofiarom Holokaustu, jak powiedział Piotr Cywiński – dyrektor Muzeum Auschwitz-Birkenau.

Obchody będą transmitowane na stronie muzeum. Głównym motywem 76. rocznicy będzie los dzieci, które zostały deportowane lub urodziły się w obozie. W Auschwitz-Birkenau życie straciło ponad 200 tysięcy spośród nich – Żydów, Polaków, Romów, Białorusinów, Rosjan i Ukraińców. Po uroczystości zaplanowana jest dyskusja online zatytułowana: „Wpływ wojny i Holokaustu na kształtowanie się tożsamości dziecka”.

Link do transmisji:

LIVE broadcast of the official Auschwitz Memorial commemoration event of the 76th Anniversary of the Liberation of…

Posted by Auschwitz Memorial / Muzeum Auschwitz on Tuesday, January 26, 2021

 

Do momentu wyzwolenia obozu przez Armię Czerwoną, niemieccy naziści zamordowali w Auschwitz ponad milion osób. Głównie Żydów, ale także Polaków, Romów i radzieckich jeńców wojennych. Niemcy założyli obóz w 1940 roku, aby więzić w nim Polaków.

27 stycznia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Ze względu na pandemię tegoroczne obchody odbywają się online. Są to, między innymi, spotkania ze świadkami historii, seminaria, dyskusje, spektakle i występy artystyczne. Wiele organizacji i instytucji kultury przygotowało także specjalne materiały edukacyjne dotyczące zagłady Żydów. Na przykład na stronie internetowej Instytutu Pamięci Narodowej można pobrać wystawę: „Zagłada Żydów europejskich”. Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu został ustanowiony 1 listopada 2005 roku, rezolucją Zgromadzenia Ogólnego Organizacji Narodów Zjednoczonych.

Polska jest jednym z nielicznych państw na świecie, w których nauczanie o Holokauście ma charakter obowiązkowy – na wszystkich poziomach kształcenia.

(IAR)

Monika Adamski

Monika Adamski

Editor in Chief at Radio RAMPA
Redaktor Naczelna i współzałożycielka Radio RAMPA. Absolwentka City University of New York, gdzie ukończyła kierunki Media i Dziennikarstwo oraz Politologia. Ponad 10 lat doświadczenia w zawodzie. Przeprowadziła wywiady m.in. z Prezydentami Polski, członkami kongresu amerykańskiego, amerykańskimi politykami lokalnymi, ambasadorami, a także największymi gwiazdami polskiej estrady.
Monika Adamski
Advertisement

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here