Ameryka w żałobie po tragicznych strzelaninach

us flag
Advertisement

Prezydent Donald Trump nakazał opuszczenie do połowy flag na budynkach rządowych na znak żałoby po dwóch tragicznych strzelaninach w Teksasie i Ohio. W odstępie kilkunastu godzin uzbrojeni w karabiny napastnicy zabili 29 osób a ponad 50 ranili.

Podczas strzelaniny w centrum handlowym w El Paso w Teksasie zginęło 20 osób, a 26 zostało rannych. Sprawcą był uzbrojony w karabin półautomatyczny AK 47, 21-letni mieszkaniec Dallas, Patrick Crusius. Bez oporu oddał się w ręce policji. Przed strzelaniną opublikował w Internecie manifest, w którym narzekał na inwazje latynosów w Teksasie. 

Kilka godzin później, w Dayton w stanie Ohio w strzelaninie przed barem zginęło dziewięć osób, a kilkanaście zostało rannych. Tu sprawca, 24-letni Connor Betts, również użył karabinu półautomatycznego. Mimo, że miał kamizelkę kuloodporną, szybko został zastrzelony przez policję. Wśród zabitych jest jego 22-letnia siostra. Jego motyw jest nieznany. 

To był tragiczny tydzień w historii Stanów Zjednoczonych: nie dalej jak 29 lipca, w Gilroy w Kalifornii na Festiwalu Czosnku napastnik zabił cztery osoby, a kilkanaście ranił.

W niedzielę, papież Franciszek potępił akty przemocy w USA i modlił się za ich ofiary. Po modlitwie “Anioł Pański” na Placu świętego Piotra w Watykanie, papież powiedział, że łączy się duchowo z ofiarami ataków wymierzonych w bezbronne osoby. “Zachęcam was, byście przyłączyli się do mojej modlitwy za osoby, które straciły życie, za rannych i ich rodziny” – powiedział papież.

Amerykańscy politycy wyrażają szok i przekazują kondolencje rodzinom zmarłych. Zwykli Amerykanie oddają krew i uczestniczą w modlitwach za zmarłych.  Jak ogłosił Prezydent Donald Trump, flagi w Białym Domu obniżone będą do czwartku, 8 sierpnia. 

 

(IAR/RadioRAMPA)
 

 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here