Andrzej Duda: wizyta ma wspomóc decyzję ws. obecności wojsk USA

Andrzej Duda: wizyta ma wspomóc decyzję ws. obecności wojsk USA
Photo Credit To Radio RAMPA
Reklama:

Prezydent Andrzej Duda powiedział, że jego obecność w USA ma wzmocnić polski przekaz w sprawie potrzeby dodatkowej obecności wojsk amerykańskich w naszym kraju. Prezydent w rozmowie z TVP Info zaznaczył, że rozmowy w tej sprawie trwają już od dłuższego czasu, ale są to decyzje, które tego wymagają. 

Andrzej Duda podkreślił, że Polska już dawno zadeklarowała gotowość do przygotowania i sfinalizowania miejsca w którym mieliby stacjonować amerykanie. 

Today, it was my great honor to welcome @prezydentpl Andrzej Duda of Poland to the @WhiteHouse! pic.twitter.com/VdsTYdq9MN

Amerykanie rozważają temat stałych baz NATO w Polsce- zadeklarował prezydent USA Donald Trump. Po spotkaniu był zapytany przez dziennikarzy między innymi o kwestię stałych baz, o co wnioskuje strona polska. Donald Trump odpowiedział, nawiązując też do wkładu członków NATO do wspólnej obrony: “Czym innym jest obrona krajów, które nie mogą się bronić same – im powinniśmy pomagać i nie oczekujemy niczego w zamian – a czym innym obrona niezmiernie bogatych krajów, które mimo tego nie płacą nam i wykorzystują nas. Prezydent Duda zaoferował nam znacznie ponad 2 miliardy dolarów za to. Rozważamy to – pod kątem bezpieczeństwa militarnego i kosztów,” powiedział amerykański Prezydent. 

Na zakończenie wizyty w Białym Domu Donald Trump i Andrzej Duda podpisali deklarację, której celem jest zwiększenie współpracy w zakresie obronności oraz energetyki. Zgodnie z dokumentem, oba kraje mają też wspólnie przeciwdziałać projektom, które – jak napisano – “zagrażają naszemu bezpieczeństwu” – mówił prezydent Andrzej Duda na wspólnej konferencji prasowej.

(IAR)

About The Author

Related posts