Anthony Blinken rozmawiał z Siergiejem Ławrowem

Advertisement - Reklama

Amerykański sekretarz stanu Antony Blinken odbył krótką rozmowę z szefem rosyjskiej dyplomacji Siergiejem Ławrowem. Do spotkania doszło przy okazji szczytu G20 w Indiach. Antony Blinken po raz pierwszy od roku rozmawiał z szefem rosyjskiej dyplomacji Siergiejem Ławrowem i – jak relacjonował – wezwał go do zakończenia wojny z Ukrainą i negocjacji pokojowych. Według Kremla, o spotkanie wystąpiła strona amerykańska.

Według urzędników Departamentu Stanu podczas rozmowy z Siergiejem Ławrowem Anthony Blinken zadeklarował, że Stany Zjednoczone dalej będą wspierać Ukrainę, tak długo, jak będzie to konieczne. Zaapelował także do Rosji o powrót do traktatu o kontroli broni jądrowej “Nowy Start” z którego Moskwa nie dawno się wycofała.

Szef amerykańskiej dyplomacji wezwał też Ławrowa do uwolnienia wiezionego w Rosji amerykańskiego obywatela Paula Whelana.

Przed spotkaniami ministrów spraw zagranicznych grupy G20 Anthony Blinken powiedział, dziennikarzom, że nie ma planów rozmowy w cztery oczy z Siergiejem Ławrowem. Jednak według Kremla do rozmowy doszło na wniosek strony amerykańskiej.

Według dziennika New York Times fakt, że doszło do krótkiego spotkania Blinkena z Ławrowem sugeruje, że administracja Bidena chce utrzymywać otwarte kanały komunikacji z Moskwą, mimo jednoznacznego wsparcia przez Waszyngton Ukrainy.

/IAR/RadioRAMPA/

Zdjęcie: Anthony Blinken/Twitter

Teresa Myśliwiec

Teresa Myśliwiec

Reporter/Redaktor radiowy. Ekonomistka z wieloletnim doświadczeniem w sektorze bankowym na różnych stanowiskach, w tym zarządczych. Doktor nauk społecznych z zakresu psychologii i wykładowca akademicki. Ponadto dyplomowany coach i doradca zawodowy.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here