Awans Polski w unijnym rankingu jakości transportu

Polska awansowała o kilka miejsc w unijnym rankingu jakości transportu. W tegorocznym zestawieniu, opublikowanym w czwartek przez Komisję Europejską, Polska jest na 22. pozycji ex aequo z Litwą. W ub. roku była na przedostatnim miejscu spośród 28 krajów UE.

Ranking porównuje postępy państw unijnych w 30 kategoriach związanych z sektorem transportu. Wykorzystuje dane pochodzące z różnych źródeł publicznych (np. z Eurostatu, Europejskiej Agencji Środowiska czy Światowego Forum Ekonomicznego).

Jak zaznaczyła komisarz UE ds. transportu Violeta Bulc, zestawienie ma być wskazówką dla władz krajowych, które obszary wymagają inwestycji i podjęcia działań.

Na czele tabeli po raz kolejny znalazła się Holandia, która ma najlepsze wyniki w 15 kategoriach. Za nią są Szwecja, Niemcy i Austria.

Polska zebrała najwyższe oceny w czterech kategoriach, a najniższe w ośmiu. W tabeli znalazła się przed Słowenią, Bułgarią, Grecją, Chorwacją i zamykającą ranking Rumunią. Jeszcze w 2014 r. to Polska była na ostatnim miejscu w zestawieniu, a w 2015 r. – znalazła się na przedostatnim, wyprzedzając Rumunię.

Z zestawienia wynika, że ocena jakości infrastruktury transportowej w Polsce w przypadku wszystkich rodzajów transportu jest nieco niższa od unijnej średniej.

“Konsumenci w Polsce są coraz bardziej zadowoleni z transportu miejskiego i lotniczego. Znacznie wzrósł poziom zadowolenia z transportu kolejowego w Polsce, które w 2013 r. było najniższe w UE” – informuje KE.

Ocenia, że Polska robi postępy pod względem bezpieczeństwa ruchu drogowego, jednak liczba śmiertelnych ofiar wypadków drogowych wciąż jest wyższa od unijnej średniej. Nieznacznie poprawiła się ocena bezpieczeństwa ruchu kolejowego.

Źródło: http://kurier.pap.pl

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here