Biały Dom o akcjach sabotażowych Rosji w Polsce i Europie

Reklama - Advertisement

Stany Zjednoczone z poważnym zaniepokojeniem obserwują rosyjskie działania sabotażowe w Europie – przyznał rzecznik amerykańskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego. John Kirby, pytany o to na konferencji prasowej przez korespondenta Polskiego Radia Marka Wałkuskiego, zaznaczał, że Stany Zjednoczone starają się wspierać swoich sojuszników.

“Chciałbym móc powiedzieć, że nie jest to częścią rosyjskiego zbioru strategii, ale jest i nie trzeba patrzeć w odległą przeszłość, żeby to stwierdzić. Ciężko pracujemy z naszymi europejskimi partnerami, robiąc wszystko, co w naszej mocy, aby budować odporność nie tylko dla siebie tutaj w kraju, ale także dla nich za granicą” – powiedział John Kirby.

Na rosyjskich dyplomatów w Polsce nałożone zostaną restrykcje na poruszanie się po kraju – poinformował minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski. Powodem jest udział Federacji Rosyjskiej w wojnie hybrydowej przeciwko Unii Europejskiej.
Szef MSZ przekazał, że ambasada rosyjska otrzyma w tej sprawie pismo, a ograniczenia będą dotyczyły zarówno ambasady jak i konsulatów. Zdaniem ministra spraw zagranicznych Kreml prowadzi kampanię dywersyjną w całej Unii Europejskiej. Zauważył, że w Polsce aresztowano człowieka, który przygotowywał akt dywersji, a podejrzanych o takie działania jest więcej osób.

/IAR/RadioRAMPA/

Zdjęcie: White House/X

Teresa Myśliwiec

Teresa Myśliwiec

Reporter/Redaktor radiowy. Ekonomistka z wieloletnim doświadczeniem w sektorze bankowym na różnych stanowiskach, w tym zarządczych. Doktor nauk społecznych z zakresu psychologii i wykładowca akademicki. Ponadto dyplomowany coach i doradca zawodowy.
Advertisement

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here