Dobra pogoda to nie wszystko. Jaka jest recepta na udany urlop?

happy young family in white clothing have fun and play with beautiful dog at vacations on beautiful beach

Urlop nie rozwiąże wszystkich naszych problemów. Dlatego receptą na udany wypoczynek jest praca, którą lubimy, i umiejętność skutecznego wypoczywania w ciągu całego roku – tłumaczy psycholog z Uniwersytetu SWPS w Sopocie, Przemysław Staroń.

Zdaniem eksperta, jeśli przez cały rok czekamy na urlop jak na “zbawienie” – to oznacza, że być może nie potrafimy wypoczywać. Problem może powodować praca, które nie jest odpowiednia i satysfakcjonująca – zauważa psycholog. “Jeśli jest ona źródłem nieustającego stresu, może warto rozważyć możliwości jej zmiany?” – mówi.

Z powodu szybkiego tempa życia urlop może wręcz zaszkodzić – zwraca uwagę psycholog. “Bywa, że w czasie pierwszych dni wolnego chorujemy, np. przeziębiamy się – obniża się wtedy nasza odporność. Taka sytuacja może się zdarzyć, gdy w czasie pracy jesteśmy w stałej gotowości, bardzo spięci. Wtedy przejście w tryb urlopu może mieć niekorzystne konsekwencje zdrowotne” – dodaje Przemysław Staroń.

Dlatego – w opinii eksperta – w ciągu całego roku należy zachować równowagę pomiędzy pracą a czasem wolnym. Warto się nauczyć wypoczywać nawet w dzień pracujący, po godzinach pracy. Kluczem do sukcesu jest w tym przypadku odpowiednie zarządzanie czasem. Należy odpowiedzieć sobie na pytanie: co mogę zrobić, żeby mieć dobry nastrój i odpowiednią dawkę wypoczynku na co dzień. Odpowiednia ilość snu, zdrowe odżywianie i aktywność fizyczna – to w opinii eksperta podstawowe fundamenty udanego wypoczynku.

Warto wydzielić w ciągu dnia taki czas, gdy mamy wolne i zupełnie przestajemy myśleć o pracy. “Kończę obowiązki i poświęcam czas temu, co sprawia mi przyjemność” – sugeruje psycholog.

“Urlop sam w sobie nie rozwiąże naszych problemów i nie spowoduje, że odpoczniemy. Jeśli nie potrafimy relaksować się w ciągu roku – trudno to będzie zrobić w ciągu urlopu” – dodaje.

Najlepszym sposobem wejścia w urlop jest płynne przejście. Nie pracujmy na maksymalnych obrotach do ostatniej chwili – radzi.

Źródło: http://kurier.pap.pl

Advertisement

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here