Donald Trump ogłasza stan wyjątkowy, by zbudować mur na granicy

Donald Trump ogłasza stan wyjątkowy, by zbudować mur na granicy
Photo Credit To White House

Donald Trump ogłosił stan wyjątkowy, by uzyskać środki budżetowe na budowę muru na granicy z Meksykiem. Prezydent Stanów Zjednoczonych tłumaczy, że musiał sięgnąć po takie rozwiązanie z powodu inwazji nielegalnych imigrantów. Opozycja zarzuca prezydentowi Trumpowi nadużycie uprawnień i zapowiada pozwy sądowe. 

Kongres przyznał Donaldowi Trumpowi miliard 400 milionów dolarów, co pozwoliłoby zbudować zaledwie 90 kilometrów dodatkowej zapory na granicy z Meksykiem. Prezydent, który chciał co najmniej 400 kilometrów muru, uznał te środki za niewystarczające i zdecydował się “obejść” parlament. Podczas wystąpienia w Białym Domu ogłosił stan wyjątkowy i zapowiedział, że sięgnie do budżetu po 8 miliardów dolarów na budowę muru. “Mamy inwazję narkotyków, inwazję gangów i inwazję ludzi. To jest nie do zaakceptowania,” powiedział Prezydent. 

Donald Trump podkreślił, że deklaracje o stanie wyjątkowym były wielokrotnie ogłaszane przez jego poprzedników z różnych powodów.

Demokraci uważają, że działanie prezydenta jest niezgodnym z prawem nadużyciem uprawnień. Prezydent powiedział, że zdaje sobie sprawę, iż jego decyzja zostanie zaskarżona i że czeka go długa batalia sądowa. Wyraził jednak przekonanie, że ostatecznie wygra przed Sądem Najwyższym.

 


(IAR)

 

About The Author

Related posts