Dr Dorota Andraka – plany i założenia na 80. Paradę Pułaskiego w 2017 roku

Dr Dorota Andraka – plany i założenia na 80. Paradę Pułaskiego w 2017 roku

Dr Dorota Andraka, prezes Centrali polskich Szkół Dokształcających w USA, nominowana jest na stanowisko Marszałka Głównego Parady Pułaskiego 2017. Oto jej wiadomość do wszystkich, którzy zamierzają oddać swój głos w wyborach, 17 listopada o godz. 6:30 p.m. w Kościele św. Stanisława Kostki na Staten Island:

Propozycja objęcia tak zaszczytnego stanowiska jakim jest funkcja Marszałka Głównego Parady Generała Kazimierza Pułaskiego jest wielkim wyróżnieniem dla całej oświaty polonijnej na wschodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych. To także możliwość pokazania pracy polskich szkół sobotnich, ich wysiłku w kształceniu i patriotycznym wychowaniu młodego pokolenia Polaków na obczyźnie. Dlatego też, postrzegam tę funkcję jako okazję do zaprezentowania działalności całej szkolnej społeczności, a także osiągnięć Centrali Polskich Szkół Dokształcających.

Pierwsza niedziela października gromadzi tysiące Polaków w tym setki roztańczonych i rozśpiewanych uczniów polskich szkół sobotnich, ich rodziców i nauczycieli. Jako Marszałek Parady Generała Kazimierza Pułaskiego 2017 pragnęłabym uatrakcyjnić ich przejście po najbardziej znanej alei świata na Manhattanie – 5 Alei. Chciałabym, aby swoją obecnością w krajobrazie nowojorskim, dzieci i młodzież polonijna mogły zamanifestować piękno, kulturę i sztukę naszej ojczyzny – Polski. Dla wielu z nas Parada Pułaskiego to nie tylko tradycja, ale patriotyczny obowiązek. Uroczysta parada niech więc będzie świętem śpiewu, tańca, arcydzieła ludowego w wykonaniu polskiej młodzieży. Niech na platformach, biało-czerwonych rydwanach, pojawią się polskie miasta i wsie, wielcy Polacy oraz ojczyźniane symbole, których przygotowaniem i prezentacją zajmą się uczniowie szkół polonijnych.  Niech w tym niepowtarzalnym dniu na nowojorskiej alei króluje kultura ludowa w energicznej odsłonie. Tym samym parada stanie się przyczynkiem do ważnej lekcji o dziedzictwie narodowym. Zależy nam bowiem, aby kolejne pokolenia dzieci Polaków na obczyźnie kultywowały polskie tradycje, żeby były dumne ze swoich polskich korzeni. Aby zdobyć zainteresowanie rodziców i zjednoczyć ich w lekcji patriotyzmu powinniśmy dumnie manifestować swoje osiągnięcia, a parada daje nam do tego najlepszą okazję.

Chciałabym również, aby pamięć o Generale i bohaterze wojny i niepodległość Stanów Zjednoczonych Kazimierzu Pułaskim była promowana także w Polsce. Dlatego też, będę dążyła do tego, aby w szkołach w Polsce odbyły się konkursy wiedzy o Generale Kazimierzu Pułaskim, a zwycięzcy konkursów mogli dołączyć do manifestujących polskość uczniów szkół polonijnych w paradzie. Ponadto, aby w tym dniu być razem i móc prezentować nasz patriotyzm, pragnę zaprosić wybitnych przedstawicieli nauki, kultury i sztuki do uczestnictwa w odbywającej się już po raz 80-ty paradzie Generała Kazimierza Pułaskiego.

Chciałabym, aby z zaproszonymi gośćmi odbyły się ciekawe spotkania, prelekcje, wymiana myśli, wieczorki poetyckie i inne wydarzenia, które na zawsze pozostaną w naszej pamięci. Pragnę zdeklarować swoją obecność w uroczystości każdej Dywizji, gdzie wybierani są marszałkowie. Dołoże wszelkich starań, aby w uroczystej Mszy Świętej wzięła udział jak największa liczba osób: dzieci i młodzieży ze szkół polonijnych, rodziców, nauczycieli, przyjaciół polskich szkół sobotnich.

Środki finansowe na Paradę Pułaskiego pragnę pozyskać z grantów, które są aktywnie realizowane przez ostatnich sześć lat, przy wsparciu Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej, jak również przy wykorzystaniu dotychczasowych kontaktów CPSD z fundacjami i przedstawicielami władz w Polsce.

80. parada to “dębowy jubileusz” tego pięknego wydarzenia, w którym Polonia dumnie manifestuje swoje dziedzictwo narodowe. I tak jak wymiary najstarszego dębu w Polsce są imponujące tak i zasługi polonijnych szkół są ogromne. Dąb Bartek jest symbolem siły i wytrwałości, a taki jest właśnie polonijny nauczyciel- silny i wytrwały w dążeniu do celu, jakim jest krzewienie patriotyzmu wśród dzieci i młodzieży polonijnej.

1000-ce nauczycieli, 1000-ce uczniów, 1000-ce rodziców to bezcenne bogactwo Parady Pułaskiego.

Mówiła Dr Dorota Andraka.


Artykuł sponsorowany. RAMPA nie odpowiada za treść artykułu.

About The Author

Related posts