Gotówka widziana niemile przez MF. Transakcje powyżej 15 tys zł tylko przelewem?

Advertisement - Reklama

Według rządowego projektu nowelizacji ustawy o podatku PIT, CIT oraz ustawy o swobodzie działalności gospodarczej firmy, które płatności powyżej 15 tys. zł będą dokonywać gotówką, a nie przelewem bankowym, nie będą mogły zaliczyć ich do kosztów uzyskania przychodu.

MF chce też obniżyć limit płatności gotówkowej z 15 tys. euro do 15 tys. zł. Zmiany według resortu mają na celu ograniczenia szarej strefy.

Obecnie ustawa o swobodzie działalności gospodarczej nakazuje dokonywanie płatności między przedsiębiorcami za pośrednictwem rachunku bankowego dopiero powyżej kwoty 15 tys. euro. Za łamanie tego nakazu nie grozi jednak żadna kara.

Resort finansów zauważa, że w rzeczywistym obrocie gospodarczym, m.in. ze względu na bezpieczeństwo transakcji, płatności zbliżone do 15 tys. euro są najczęściej dokonywane bezgotówkowo. Tymczasem faktury gotówkowe opiewające na kilkadziesiąt tysięcy złotych mogą być w praktyce dokumentem dotyczącym transakcji, do której nie doszło – dodaje.Dlatego resort proponuje, by nakaz z ustawy o swobodzie działalności gospodarczej powiązać z rozliczeniami podatkowymi. Płatności dokonane z jego naruszeniem nie podlegałyby zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów.

Równocześnie zaproponowano zmianę limitu płatności gotówkowej – z 15 tys. euro na 15 tys. zł – którego przekroczenie wiązałoby się z konsekwencjami podatkowymi.

W ocenie resortu “będzie miało to pozytywny wpływ na zwiększenie transparentności dokonywanych transakcji, wzrost uczciwej konkurencji między przedsiębiorcami, zmniejszanie szarej strefy i w konsekwencji przyczyni się to do zwiększenia dochodów budżetu państwa”.

Uzasadniając nowelę w Sejmie wiceminister Leszek Skiba tłumaczył, że chodzi o wyeliminowanie szarej strefy i wyeliminowanie transakcji gotówkowych, gdzie omija się prawo podatkowe.

Według założeń rządu zmiany miałyby wejść w życie 1 stycznia 2017 roku.

Źródlo: http://www.kurier.pap.pl

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here