Jasełka w Polskiej Szkole na Long Island odkrywają prawdziwe wartości człowieka

Reklama - Advertisement

Tegoroczne Jasełka w Polish Supplementary School of Long Island, które odbyły się 25 stycznia, miały wielowymiarowy i wyjątkowy charakter. W blasku lampek choinkowych i przy dźwięku kolęd, uczniowie zgromadzeni wokół szopki betlejemskiej, przedstawili historię Narodzenia Jezusa okraszoną morałem.

Nie zabrakło honorowych gości. Wicekonsul Rzeczypospolitej Polskiej Mateusz Gmura wraz z rodziną zaszczycił wszystkich swoją obecnością i wniósł odrobinę polskości do szkolnej społeczności. Pan wicekonsul, jako nauczyciel z 10-letnim doświadczeniem, podkreślał wartość nowo tworzących się szkół polskich oraz tych, które istnieją już wiele lat. Integracja rodziców i aktywność w polskiej grupie szkolnej to wielka nadzieja dla nowych pokoleń. Co więcej, pan wicekonsul podkreślał, że pielęgnowanie kultury, tradycji i języka polskiego jest nieocenionym priorytetem, tu na obczyźnie. Podsumowując swoje przemówienie, pan Mateusz Gmura zachęcał do odwiedzenia Polski, rodzinnych stron oraz kultywowania znanych miejsc w kraju ojczystym.

Bardzo emocjonującym momentem w czasie Jasełek było także pojawienie się profesjonalnego boksera Adama Kownackiego aka Baby Face. Zabiły fanfary. Gość nie tylko sławny wśród naszej społeczności polskiej jako pięściarz wagi ciężkiej, ale również związany życiem na emigracji. Sam wyjechał z Polski wraz z rodzicami jako kilkuletni chłopiec i wychował się na Brooklynie w USA. Adam Kownacki spotkał się z ogromną rzeszą fanów w Polish Supplementary School, zarówno wśród dzieci, młodzieży i dorosłych. Jego empatia i inne atrybuty przyciągnęły niemal wszystkich. Goście ustawili się w kolejce do pamiątkowych zdjęć. Wiele osób miało przyjemność porozmawiać z Adamem Kownackim, którego imię staję się coraz bardziej znane na całym świecie. Ambitny bokser o dużym sercu przekazał na szkolną licytację własnoręcznie podpisaną rękawicę bokserską.

W tegorocznych Jasełkach w biblijny wątek Narodzenia Pana Jezusa w ubogiej stajence wplotły się sceny z z pojawieniem się znanych dzieciom postaci bajkowych.: „Dziwna to bajeczka bo nocka święta. Miłość opromienia ludzi i zwierzęta”. Obok radość i kreatywność jaką wywołały postacie miały one jeszcze jeden cel –przesłanie, które dociera do każdej grupy osobno: dzieci, młodzieży i dorosłych. W świecie narażonym na zanik wartości moralnych takich jak: dobro, piękno, uczciwość czy szczerość, bajkowa Historia Bożonarodzeniowa stała się okazją do analizy samego siebie i zmiany na lepsze, wyzbycia się egoizmu na rzecz altruizmu. Pojawiająca się na scenie Królowa Śniegu mówi: „ Moje serce z lodu nigdy nie kochało. Ale coś dziwnego dzisiaj z nim się stało. Chyba odtajało… bo wyraźnie bije”. Uświadamia nam zatem, że w każdym z nas drzemie dobro, które trzeba obudzić. I nie powinniśmy czekać z tym do jutra, ten czas to dziś.

Autor tekstu: Joanna Nasciszewski

Zdjęcia: Aneta Kozak

RAMPA 620AM
Radio RAMPA na Żywo Dzwoń: 1 (877) RAMPA-22 Radio RAMPA słuchać można na częstotliwości 620 AM w Nowym Jorku, New Jersey i Connecticut w każdą sobotę w godzinach 3:00 p.m. - 9 p.m. lub zawsze i wszędzie poprzez bezpłatną aplikację Radio RAMPA na telefony komórkowe.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here