KE apeluje do USA i Rosji w sprawie INF. Polska ze zrozumieniem dla decyzji USA.

KE apeluje do USA i Rosji w sprawie INF. Polska ze zrozumieniem dla decyzji USA.
Reklama:

Komisja Europejska zaapelowała do Stanów Zjednoczonych i Rosji o przestrzeganie układu dotyczącego likwidacji pocisków rakietowych średniego zasięgu. Prezydent Donald Trump poinformował, że Stany Zjednoczone wycofają się z obowiązującego od ponad 30 lat porozumienia, bo – jak tłumaczył – Rosja od dawna łamie ten układ. 

Zapowiedź prezydenta Donalda Trumpa skomentowała Maja Kocijanczicz – rzeczniczka Komisji Europejskiej: “Traktat przyczynił się do zakończenia zimnej wojny, do zakończenia wyścigu zbrojeń i jest jednym z kamieni węgielnych architektury europejskiego bezpieczeństwa od kiedy wszedł w życie 30 lat temu.” Jak dodała rzeczniczka, Komisja oczekuje też, że Rosja odniesie się do zarzutów dotyczących łamania przez nią traktatu. 

Szef polskiej dyplomacji Jacek Czaputowicz powiedzial w Brukseli, że Polska przyjmuje ze zrozumieniem zapowiedź USA,  bo – jak tłumaczył – Rosja od dawna łamie ten układ. Zdaniem ministra Czaputowicza, wypowiedzenie traktatu nie będzie oznaczało osłabienia bezpieczeństwa Polski. Szef polskiej dyplomacji zapowiedział, że ta sprawa będzie w najbliższych tygodniach omawiana przez sojuszników w NATO. 

Układ o likwidacji pocisków rakietowych średniego zasięgu został zawarty w 1987 roku przez prezydentów Ronalda Reagana i Michaiła Gorbaczowa. Zakazuje on posiadania rakiet zarówno z głowicami jądrowymi jak i konwencjonalnymi. 

(IAR)

 

About The Author

Related posts