Kolejne spotkanie J. Bidena i W. Zełenskiego w Waszyngtonie

Reklama - Advertisement

We wtorek prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden spotka się w Białym Domu z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. Głównym tematem rozmów ma być dalsze wsparcie Stanów Zjednoczonych dla Ukrainy.

Prezydent Joe Biden zaprosił prezydenta Wołodymyra Zełenskiego, “aby podkreślić niezachwiane zaangażowanie Stanów Zjednoczonych we wspieranie narodu ukraińskiego”, który broni się przed brutalną inwazją Rosji.

“Gdy Rosja nasila ataki rakietowe i z użyciem dronów na Ukrainę, obaj przywódcy omówią pilne potrzeby Ukrainy. Będą też rozmawiać o konieczności dalszego wsparcia ze strony Stanów Zjednoczonych w tym krytycznym momencie” – oświadczyła rzeczniczka prezydenta USA Karine Jean-Pierre.

Prezydent Joe Biden zwrócił się do kongresu o ponad 100 miliardów dolarów na pomoc Ukrainie, Izraelowi, Tajwanowi i ochronę południowej granicy USA. Republikanie związani z byłym prezydentem Donaldem Trumpem blokują jednak ten pakiet. W tym samym dniu, w którym w Białym Domu spotykać się będą prezydenci Biden i Zełenski, współpracownicy premiera Węgier Viktora Orbana mają w Waszyngtonie przekonywać Republikanów, by USA zaprzestały wspierania Ukrainy.

Wizyta Wołodymyra Zełenskiego w Stanach Zjednoczonych rozpoczęła się w poniedziałek. Oprócz wtorkowego spotkania z Joe Bidenem Wołodymyr Zełenski przeprowadzi szereg innych rozmów. Ukraiński lider ma poruszyć głównie temat przedłużenia obronnej współpracy między Waszyngtonem i Kijowem.
To trzecia wizyta Wołodymyra Zełenskiego w Waszyngtonie od początku pełnowymiarowej rosyjskiej agresji.

/IAR/RadioRAMPA/

Zdjęcie: White House/2022

Teresa Myśliwiec

Teresa Myśliwiec

Reporter/Redaktor radiowy. Ekonomistka z wieloletnim doświadczeniem w sektorze bankowym na różnych stanowiskach, w tym zarządczych. Doktor nauk społecznych z zakresu psychologii i wykładowca akademicki. Ponadto dyplomowany coach i doradca zawodowy.
Advertisement

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here