Kryminał na afiszu – Polski teatr w Filadelfii szykuje nową sztukę

Teatr z wielką pasją tworzą aktorzy - amatorzy
Reklama - Advertisement

Jeszcze nie ucichły echa niedawnej premiery komedii Aleksandra Fredry – “Damy i Huzary,” a już Polski Teatr Dramatyczny im. Adama Mularczyka w Filadelfii rozpoczął przygotowania do następnej sztuki. Tym razem będzie to spektakl z wątkiem kryminalnym pt. “Alicja prowadzi śledztwo”.

Teatr im. Adama Mularczyka cieszy sie wielką popularnością wsród Polonii z Filadelfii, Trenton a nawet z Nowego Jorku.

Damy i Huzary - świetna komedia zachwyciła filadelfijską widownę pod koniec ub. roku.
Damy i Huzary – świetna komedia zachwyciła filadelfijską widownę pod koniec ub. roku.

Wystawiona pod koniec ub. roku komedia A. Fredry “Damy i Huzary” zgromadziła rekordową publiczność na premierowym spektaklu (ponad 350 osób) i świetnie się “sprzedała” w kilku następnych przedstawieniach. Podobnie zreszta było w latach ubiegłych.

Istniejący od 1973 roku teatr, ma na swoim koncie takie  tytuły jak “Rozkoszna dziewczyna”, “Klub Kawalerów”, “Słomkowy kapelusz”, “Ciotka Karola”, “Porwanie Sabinek”, “Grube Ryby” i “Niespodzianka”. Aktorzy nagrali także kilka słuchowisk radiowych.

Teatr tworzą aktorzy – amatorzy na co dzień pracujący w zawodach z teatrem w ogóle nie związanych. W tej chwili jest to 12-osobowy zespół, którym od lat kieruje żona Adama Mularczyka – Zofia Wróblewska – Mularczyk. Jedynym profesjonalistą w filadelfijskim teatrze, jest reżyserka większości spektakli, Helena Morawska – White – aktorka warszawskich teatrów “Syrena” i “Buffo”.

 

Barwne i trafnie dobrane stroje wiernie oddały klimat fredrowskich czasów
Barwne i trafnie dobrane stroje wiernie oddały klimat fredrowskich czasów

Mimo braku zawodowych aktorów, teatr Adama Mularczyka stara się być profesjonalny w każdym calu. Gra aktorska jest na najwyższym poziomie, a dekoracje, kostiumy i muzyka zdobiąca każdy spektakl, robią ogromne wrażenie na widzach. Aktorzy przyzwyczaili publiczność do przedstawień komediowych z dużą dawką muzyki i te właśnie przyjmowane są ze szczególnym entuzjazmem. Idąc tym trendem teatr szykuje kolejną premierę, lecz tym razem będzie to sztuka z zabarwieniem kryminalnym, aczkolwiek także z dużą dawką humoru.

“Alicja prowadzi śledztwo” wg. Roberta Thomsa to kolejna propozycja Teatru Dramatycznego im. Adama Mularczyka w Filadelfii. Dwuaktowy spektakl z tajemniczym wątkiem zabójstwa pojawi się na afiszu za kilkanaście miesięcy ale już teraz warto zaprosić na premierę koneserów teatru z Filedelfii i okolic.

Adam Mularczyk – aktor teatralny, radiowy i filmowy, reżyser. Prócz niezliczonych ról teatralnych wystąpił także na małym ekranie miedzy innymi w takich filmach jak ” Pieczone gołąbki”, “Popioły”, “Podzukiwany-poszukiwana” czy “Nie lubię poniedziałku”. Od 1973 r. przebywał na emigracji w USA. Zmarł w 1996r. w Filadelfii gdzie stworzył wspomniany Teatr Dramatyczny im. Adama Mularczyka, z siedzibą w Domu Polskim przy Academy Rd.

Tekst: Paweł Przybycień/Filadelfia

Zdjęcia: Filip Przybycień

Monika Adamski

Monika Adamski

Editor in Chief at Radio RAMPA
Redaktor Naczelna i współzałożycielka Radio RAMPA. Absolwentka City University of New York, gdzie ukończyła kierunki Media i Dziennikarstwo oraz Politologia. Ponad 10 lat doświadczenia w zawodzie. Przeprowadziła wywiady m.in. z Prezydentami Polski, członkami kongresu amerykańskiego, amerykańskimi politykami lokalnymi, ambasadorami, a także największymi gwiazdami polskiej estrady.
Monika Adamski

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here