“Noc Muzeów 2019” w Instytucie Józefa Piłsudskiego

Reklama - Advertisement

Jak Państwo wiecie, w Polsce w  nocy z soboty na niedzielę w dziesiątkach miast można było zobaczyć niecodzienne wystawy, rzadko prezentowane eksponaty, odbyły się też specjalne koncerty i pokazy filmowe. Wszystko to w ramach tzw. Nocy Muzeów. W Polsce Noc Muzeów odbywa się co roku w weekend w okolicy 18 maja, w tym dniu bowiem jest obchodzony od 1978 roku Międzynarodowy Dzień Muzeów. Ideą wydarzenia jest udostępnienie zwiedzającym, za darmo lub za symboliczną opłatą- muzeów, galerii, ale też instytucji na co dzień niedostępnych.

Również Instytut Józefa Piłsudskiego w Ameryce zaprosił wszystkich na to wydarzenie. Zorganizowaliśmy Noc Muzeów po raz drugi. Tak, jak w roku ubiegłym, wszyscy chętni mogli odwiedzić Instytut, spędzić z nami trochę czasu, obejrzeć galerię obrazów i ciekawe eksponaty, które znajdują się w naszym archiwum. Specjalnie na tegoroczną Noc Muzeów przygotowaliśmy do obejrzenia mundury Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, które znajdują się w naszych zbiorach. Mundury prezentowali uczniowie z PSS p.p.św. Cyryla i Metodego – młodzieży serdecznie dziękujemy za pomoc!

“Noc Muzeów 2019” poświęcona była postaci gen. Bolesława Wieniawy-Długoszowskiego; pokazaliśmy film Grzegorza Gajewskiego “Wieniawa”, który widzowie nagrodzili oklaskami. Prezes IJP dr Iwona Korga dokonała wprowadzenia do filmu przybliżając zebranym postać generała, przygotowała również ekspozycję wybranych dokumentów, zdjęć i listów z kolekcji gen. Wieniawy, które zwiedzający mogli obejrzeć podczas wieczoru.

Można było zobaczyć rónież wystawę o działalności IJP w Ameryce, przygotowaną przez Instytut Pamięci Narodowej we współpracy z IJP. Odbył się też kiermasz książek. Jeszcze przez kilka dni można będzie oglądać wystawę o Instytucie oraz nabyć ciekawe książki – ZAPRASZAMY.

Instytut Józefa Piłsudskiego
138 Greenpoint Avenue, Brooklyn NY

RAMPA 620AM
Radio RAMPA na Żywo Dzwoń: 1 (877) RAMPA-22 Radio RAMPA słuchać można na częstotliwości 620 AM w Nowym Jorku, New Jersey i Connecticut w każdą sobotę w godzinach 3:00 p.m. - 9 p.m. lub zawsze i wszędzie poprzez bezpłatną aplikację Radio RAMPA na telefony komórkowe.
Advertisement

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here