NYC: Imigranci – również nieudokumentowani – mają prawa mieszkaniowe

Zastępca burmistrza Nowego Jorku ds. mieszkalnictwa, rozwoju gospodarczego i siły roboczej, Adolfo Carrión Jr., Departament Ochrony i Rozwoju Mieszkalnictwa Nowego Jorku (HPD), Biuro Burmistrza ds. Spraw Imigrantów (MOIA), Jednostka ds. Zaangażowania Publicznego (PEU) oraz Komisja Praw Człowieka Miasta Nowy Jork (CCHR) zorganizowali spotkanie z udziałem mediów etnicznych, aby poinformować nowojorczyków-imigrantów o ich prawach i ochronie w zakresie mieszkalnictwa, jakie zapewnia prawo miasta Nowy Jork. W spotkaniu udział wzięło Radio RAMPA. 

Podczas wydarzenia przekazano kluczowe informacje dotyczące tego, czym jest dyskryminacja mieszkaniowa, jak dochodzić swoich praw oraz z jakich zasobów mogą korzystać mieszkańcy Nowego Jorku — niezależnie od statusu imigracyjnego. Urzędnicy przedstawili również nowe materiały informacyjne w wielu językach — ulotki, przewodniki, filmy instruktażowe i pomoce wizualne — stworzone z myślą o pomocy imigrantom w poruszaniu się po przepisach mieszkaniowych oraz o zapewnieniu, że bariera językowa nie stanie na przeszkodzie w dostępie do ważnych informacji.

Nowe materiały w wielu językach są już dostępne online w językach: arabskim, bengalskim, chińskim uproszczonym, francuskim, haitańskim kreolskim, koreańskim, polskim, rosyjskim, hiszpańskim i urdu, co ma zapewnić dostępność dla różnorodnej społeczności Nowego Jorku.

„Jako urbanista, kierownik rady dzielnicy, członek rady miasta oraz prezydent dzielnicy, który reprezentował głównie społeczności imigranckie, wiem, z jakimi problemami mieszkaniowymi borykają się imigranci — czy to z dyskryminacją przy poszukiwaniu mieszkania, czy z zapewnieniem sobie bezpiecznych i odpowiednich warunków mieszkaniowych,” powiedział zastępca burmistrza Adolfo Carrión Jr.

„Nowojorczycy muszą wiedzieć, że kiedy nasz inspektor pojawia się w ich domu, najważniejsze dla HPD jest zagwarantowanie prawa każdego człowieka do bezpiecznego i godnego miejsca zamieszkania,” powiedział p.o. komisarza HPD, Ahmed Tigani. „Dzięki naszej wyspecjalizowanej jednostce ds. egzekwowania przepisów i współpracy z innymi agencjami miejskimi, pociągamy właścicieli nieruchomości do odpowiedzialności za przestrzeganie przepisów mieszkaniowych miasta. Zachęcamy najemców do zgłaszania naruszeń bez obaw — niezależnie od statusu imigracyjnego.”

„Partnerstwa między agencjami, takie jak nasze współdziałanie z HPD, CCHR i PEU, pozwalają nam podkreślać znaczenie publicznych usług, z których mogą korzystać członkowie społeczności, aby utrzymać jakość życia, na jaką zasługują,” powiedział komisarz MOIA, Manuel Castro. „Jako komisarz jestem dumny z kontynuowania pracy na rzecz zapewnienia, że nowojorczycy-imigranci mają dostęp do kluczowych informacji i zasobów, które umożliwiają im życie w naszym mieście bez strachu i niepewności.”

„Każdy nowojorczyk zasługuje na bezpieczne i stabilne miejsce zamieszkania — niezależnie od miejsca urodzenia czy statusu imigracyjnego,” powiedziała dyrektor wykonawcza PEU, Adrienne Lever. „Z dumą współpracujemy z naszymi partnerami, by zapewnić społecznościom imigranckim wiedzę o ich prawach jako najemców oraz dostęp do pomocy. Dzięki specjalistom mówiącym wieloma językami, infolinii dla najemców i silnemu zaangażowaniu w działania lokalne, PEU każdego dnia dba o to, aby strach nie był przeszkodą w osiągnięciu stabilności mieszkaniowej.”

„Imigranci są integralną częścią struktury Nowego Jorku, a Prawo Praw Człowieka Miasta Nowy Jork zapewnia, że nie mogą być pozbawiani dostępu do mieszkań ze względu na obywatelstwo czy pochodzenie narodowe,” powiedziała zastępczyni komisarza CCHR, Kajori Chaudhuri. „Komisja Praw Człowieka angażuje się w edukowanie i wspieranie wszystkich nowojorczyków w zakresie ich praw i obowiązków, dbając o to, by nikt nie był wykluczany ani źle traktowany z powodu tego, kim jest.”


HPD oferuje następujące zasoby:

  • Jeśli jesteś najemcą i masz problemy z utrzymaniem mieszkania, zadzwoń pod numer 311.

  • Jeśli uważasz, że jesteś nękany przez właściciela, skontaktuj się z Jednostką Anty-Nękania HPD, dzwoniąc pod 311 lub online.

  • Na stronie HPD znajdziesz informacje o prawach i obowiązkach najemców, w tym o nowych przepisach, takich jak ustawa o ochronie przed eksmisją z uzasadnionego powodu („Good Cause Eviction”).

  • „ABC mieszkalnictwa” to przewodnik HPD po zasadach i przepisach mieszkaniowych dla właścicieli i najemców, zawierający przydatne informacje na różne tematy.

  • Możesz sprawdzić informacje o swoim budynku i właścicielu w HPD Online.

  • Jeśli szukasz mieszkania, sprawdź NYC Housing Connect — miejski system losowania mieszkań i domów w przystępnych cenach.

  • Możesz również kwalifikować się do pomocy w opłaceniu czynszu i zaliczki poprzez programy HomeFirst, SCRIE/DRIE lub Section 8.

  • Biuro Pomocy Właścicielom HPD wspiera tysiące drobnych właścicieli w trudnej sytuacji, a program Partners in Preservation pomaga najemcom współpracować z organizatorami społecznymi w celu poznania i egzekwowania ich prawa do bezpiecznego domu.


W okresie letnim PEU będzie aktywnie kontaktować się z najemcami, aby zwiększyć świadomość na temat przysługujących im praw oraz dostępnych zasobów — niezależnie od statusu imigracyjnego. 

Dodatkowo, CCHR odpowiada za egzekwowanie Nowojorskiego Prawa Praw Człowieka (NYCHRL) oraz edukowanie nowojorczyków na temat przysługujących im praw. NYCHRL to jedno z najbardziej kompleksowych praw dotyczących praw obywatelskich w kraju, a CCHR działa na rzecz promowania równości i walki z dyskryminacją poprzez egzekwowanie prawa, relacje ze społecznością i edukację publiczną.

Monika Adamski

Monika Adamski

Editor in Chief at Radio RAMPA
Redaktor Naczelna i współzałożycielka Radio RAMPA. Absolwentka City University of New York, gdzie ukończyła kierunki Media i Dziennikarstwo oraz Politologia. 15 lat doświadczenia w zawodzie. Należy do NYC Mayor Press Corps. Przeprowadziła wywiady m.in. z Prezydentami Polski, najwyższymi rangą politykami Nowego Jorku, przedstawicielami kongresu amerykańskiego.
Monika Adamski
Advertisement

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here