Burmistrz Nowego Jorku Eric Adams i komisarz Departamentu Ochrony Konsumentów i Pracowników (DCWP) miasta Nowy Jork, Vilda Vera Mayuga, ogłosili pozew przeciwko Way.com, jednej z najbardziej znanych aplikacji parkingowych, za wskazywanie klientom nielicencjonowanych i niebezpiecznych parkingów.
Jak podaje miasto, Cyfrowy rynek Way.com pomógł co najmniej 46 nielicencjonowanym firmom parkingowym w naruszeniu nowojorskich praw, co doprowadziło do szkód dla konsumentów, szczególnie w obszarze o dużym popycie wokół międzynarodowego lotniska im. Johna F. Kennedy’ego.
DCWP stara się o wydanie nakazu sądowego, aby uniemożliwić Way.com dalsze wspieranie nielegalnych działań tych firm w Nowym Jorku. Way.com grozi również kara cywilna za każdy dzień, w którym nadal wspiera nielegalne działania nielicencjonowanych firm parkingowych.
W pozwie można przeczytać, że Way.com pomógł dziesiątkom nielegalnych i nielicencjonowanych parkingów w łamaniu prawa. Oprócz przyciągania klientów poprzez promowanie tych parkingów w aplikacji, Way.com nadaje tym firmom pozory legalności i profesjonalizmu, ponieważ konsumenci nie mają żadnych wskazówek, że te firmy nie mają licencji. Wiele z nielicencjonowanych firm nie ma fizycznej siedziby, takiej jak biuro, i nie byłyby widoczne ani nawet identyfikowalne dla opinii publicznej, gdyby Way.com nie wymienił ich w swojej aplikacji. Niektóre nielicencjonowane firmy obsługują tymczasowy znak „valet” i parkują samochody klientów na ulicach osiedlowych bez zgody właścicieli. Way.com pomaga również tym nielegalnym firmom parkingowym w funkcjonowaniu, zapewniając im cyfrowy rynek, umożliwiając konsumentom realizację całej transakcji parkingowej online i zatrzymując część płatności jako prowizję.
Z pozwu wynika również, że wsparcie Way.com dla tych nielegalnych firm bezpośrednio doprowadziło do szkody dla konsumentów. Nielegalne parkingi nie tylko stwarzają fizyczne zagrożenie dla konsumentów i ich mienia, ale konsumenci składali skargi, twierdząc, że naliczono im wyższą opłatę niż początkowo reklamowano. Inni skarżyli się, że nielicencjonowana firma uszkodziła pojazd, który pozostawili pod opieką firmy, lub że przedmioty pozostawione w samochodzie zaginęły, a w niektórych przypadkach konsumenci zostali nawet pozostawieni bez dostępu do swoich pojazdów
Wreszcie, regularny brak fizycznej lokalizacji wielu garaży i parkingów podważa zdolność DCWP do przeprowadzania inspekcji i podejmowania działań egzekucyjnych przeciwko nim.