Obchody Święta Niepodległości Polski w Jersey City

Obchody Święta Niepodległości Polski w Jersey City

Biało-czerwona flaga zawisła w ratusza miasta Jersey City. Uroczystość zorganizował burmistrz Steven Fulop, Rada Miejska i Komitet Ochrony Pomnika Katyńskiego i Obiektów Historycznych. 

Sam burmistrz Fulop, wbrew zapowiedziom, nie pojawił się na uroczystości. W imieniu burmistrza, radny miejski Daniel Riviera, złożył Polakom gratulacje z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Odczytał też proklamację podpisaną przez burmistrza Fulopa. “Zgodnie z proklamacją, piąty listopada będzie od dzisiaj w Jersey City Dniem Polskim – będziemy wywieszać polską flagę. Święto to będzie obchodzone co roku.”

Uroczystość zorganizowana została w okresie przygotowawczym do referendum, w którym, 11 grudnia, uprawnieni do głosowania mieszkańcy Jersey City, zagłosują za lub przeciw, przeniesieniu Pomnika Katyńskiego z Exchange Place do York Street.  

Referendum w sprawie Pomnika Katyńskiego 11 grudnia

Zgromadzeni brawami przywitali radnego Michael Yun, który jest zwolennikiem pozostawienia pomnika przy Exchange Place. 

Polski dzień w Jersey City miał szczególne znaczenie dla weteranów: “Ja jestem Polką, ja to przeżywam. Oko mam po operacji, ale przyjechałam. To jest dla mnie wielka rzecz,” powiedziała jedna z obecnych.

Życzenia i gratulacje z okazji Święta Niepodległości składali Polsce i Polakom przedstawiciele amerykańskich Demokratów i Republikanów, przypominając, że wolność nie jest dana raz na zawsze – trzeba jej bronić.

Flaga, wywieszona na balkonie drugiego piętra Urzędu Miasta Jersey City, będzie tam do środy – wtedy wymieniona zostanie flagą POW/MIA, z okazji nadchodzącego Dnia Weteranów (Veterans Day). 

(IAR/RadioRAMPA)

 

About The Author

Related posts