Podpisz Deklarację Polonii do władz USA na 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości

Reklama - Advertisement

Radio RAMPA jest partnerem akcji “Deklaracja Polonii 2018” zainicjowanej przez Polsko-Słowiańską Federalną Unię Kredytową. To akcja stworzona na rok 2018 – rok uroczystej celebracji 100-rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. 

Zachęcamy aby każda osoba polskiego pochodzenia złożyła swój podpis (elektronicznie lub fizycznie) pod słowami podziękowania kierowanymi do władz USA, za wkład Stanów Zjednoczonych w odzyskanie przez Polskę niepodległości ale także, za kontynuowanie ścisłej współpracy z naszą ojczyzną.

Zapraszamy Was aby podpisy składać w oddziałach Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej lub elektronicznie na stronie: http://www.deklaracjapolonii2018.org/

Jaki jest cel akcji?

W tym roku obchodzimy stulecie odzyskania niepodległości przez Polskę. Wielu ludzi i wiele czynników miało wpływ na to historyczne wydarzenie. Kluczowym momentem w powrocie Polski na mapę świata było poparcie Prezydenta Stanów Zjednoczonych Thomasa Woodrowa Wilsona, który w swoim orędziu do Kongresu w styczniu 1918 r. zdecydowanie poparł istnienie niepodległej Polski z dostępem do morza, co następnie przełożyło się na treść Traktatu Wersalskiego. Nie możemy pominąć też wkładu Polonii amerykańskiej, spośród której 20 tysięcy ochotników uformowało Armię Błękitną, która walczyła z głównym celem przywrócenia niepodległości Polsce.

W 1926 r. ponad 5,5 mln mieszkańców II Rzeczypospolitej podpisało się pod życzeniami dla Amerykanów z okazji 150. rocznicy odzyskania niepodległości przez Stany Zjednoczone, ale też aby podziękować Ameryce za wsparcie okazane Polsce i Polakom w odzyskaniu niepodległości w 1918 r. Wśród podpisujących był ówczesny Prezydent RP Ignacy Mościcki, premier Kazimierz Bartel i Marszałek Józef Piłsudski. 111 woluminów z 30 tys. kart z podpisami znajduje się obecnie w Bibliotece Kongresu Stanów Zjednoczonych.

Świętując setną rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę, pragniemy powtórzyć inicjatywę Polaków z 1926 r. Polsko-Słowiańska Federalna Unia Kredytowa zaprasza wszystkie organizacje polonijne, parafie, szkoły i osoby indywidualne, aby włączyły się w akcję składania podpisów pod deklaracją dziękującą Stanom Zjednoczonym za ich wkład w sprawę polskiej suwerenności w przeszłości i dzisiaj. „My, synowie i córki Narodu Polskiego, w setną rocznicę niepodległości Polski pragniemy wyrazić naszą wdzięczność Stanom Zjednoczonym Ameryki za nieoceniony wkład w sprawę polskiej suwerenności” – pod tym tekstem będzie mógł się podpisać każdy Polak czy Amerykanin polskiego pochodzenia.

Podpisy zbieramy na tej stronie oraz na specjalnie drukowanych kartach, które są dostępne w oddziałach Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej oraz w trakcie organizowanych przez polonijne organizacje uroczystości. Kulminację akcji planujemy w czasie tradycyjnej Parady Gen. Pułaskiego, która odbędzie 7 października br. na nowojorskiej Piątej Alei. Wszystkie zebrane podpisy, zostaną oprawione w woluminy i przekazane przedstawicielom najwyższych władz Stanów Zjednoczonych w czasie specjalnej uroczystości w Waszyngtonie zaplanowanej na październik 2018 r.

Serdecznie zachęcamy do włączenia się do akcji. Chcielibyśmy, aby to „dziękujemy, Ameryko” za pomoc w odzyskaniu niepodległości sto lat temu ale także za poparcie we wstąpieniu do NATO czy obecność amerykańskich żołnierzy na polskiej ziemi dzisiaj, wybrzmiało szczególnie mocno właśnie w tym roku, na stulecie odzyskania niepodległości przez Polskę.

//Źródło: DeklaracjaPolonii2018.org 

Advertisement

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here