Policja podsumowała “czarny protest”

Reklama - Advertisement

Ok. 98 tys. osób uczestniczyło w poniedziałek w całym kraju w 143 zgromadzeniach, związanych z tzw. czarnym protestem – poinformował we wtorek komendant główny policji nadinsp. Jarosław Szymczyk. Jak dodał, policja odnotowała siedem incydentów.

Z przekazanych przez szefa KGP informacji wynika, że największe zgromadzenia odbyły się we Wrocławiu, gdzie było ok. 20 tysięcy uczestników, w Warszawie – 17 tys. uczestników i w Poznaniu – ok. 8 tys.

Jak podkreślił Szymczyk, wszystkie zgromadzenia przebiegały spokojnie. “Było to efektem dobrej, jak zwykle profesjonalnej, służby pełnionej przez polskich policjantów w tych miejscach” – powiedział dziennikarzom komendant.

Policja w całym kraju odnotowała tylko siedem drobnych incydentów. “Były to bardzo drobne incydenty i tylko jeden z nich, ten poznański, miał charakter zbiorowy” – poinformował Szymczyk.

Na ul. Święty Marcin poznańska policja zatrzymała trzy osoby: dwóch mężczyzn w wieku 27 i 44 lat oraz 34-letną kobietę, które zaatakowały policjantów. Były one wcześniej notowane za podobne przestępstwa; są powiązane ze środowiskiem anarchistycznym – poinformował Szymczyk.

Jak wyjaśnił komendant, po zakończeniu “czarnego protestu” w Poznaniu grupa 17 osób na ul. św. Marcin zaatakowała pododdział policji, który zabezpieczał ten rejon. Według relacji Szymczyka, były to osoby zamaskowane, w kominiarkach, które obrzuciły policjantów kamieniami, butelkami i zapalonymi racami. W wyniku tego – jak to określił – “bezpodstawnego ataku” pięciu policjantów zostało rannych. Mają obrażenia twarzy, poparzenia szyi i klatki piersiowej oraz potłuczenia.

 

Źródło: http://kurier.pap.pl

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here