Polska Ambasada protestuje przeciw planom produkcji piwa w pobliżu cmentarza na Monte Cassino

Dzierżawca terenu znajdującego się w pobliżu polskiego cmentarza i pomników na Monte Cassino zamierza uruchomić tam produkcję piwa pod nazwą „Montecassino”. Polska ambasada interweniowała w tej sprawie u opata klasztoru benedyktynów, właściciela terenu, a w przyszłym tygodniu chargé d’affaires spotka się w tej sprawie z wicepremierem Luigi Di Maio. 

Wiadomość o tym, że produkcja piwa ruszy jesienią, obiegła wszystkie włoskie media. W żadnym nie znalazła się wiadomość, że w pobliżu znajduje się cmentarz i pomniki poległych w bitwie o Monte Cassino. Charge d’affaires Agnieszka Hoppen-Klikowicz w rozmowie z Polskim Radiem podkreśliła, że dzierżawca złamał złożone w tej sprawie dwa lata temu obietnice. Dodała, że dla strony polskiej nie do przyjęcia jest nazwa piwa „Montecassino” i domaga się sporządzenia aneksu do umowy o dzierżawę. “”Muszą być zawarte sformułowania gwarantujące swobodny dostęp do polskich pomników i dotyczące prowadzonej działalności na tym terenie, tak aby w żaden sposób nie naruszać godności tego miejsca,” powiedziała.

Oficjalny protest przygotowuje również Związek Polaków we Włoszech.

(IAR)

Rampa Ranek
RAMPA Ranek to audycja radiowa od 7-10 a.m. od poniedziałku do piątku. Najważniejsze wiadomości, sport, biznes, kultura i wydarzenia. Dobra, polska muzyka. Słuchaj na www.RadioRAMPA.com lub poprzez bezpłatną aplikację RADIO RAMPA na telefony komórkowe.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here