Polska i Ameryka nie wykorzystują szansy na wymianę handlową – wnioski po spotkaniu Izb Gospodarczych w Warszawie

Fot. Bartosz Żebrowski

Coraz częściej w mediach i na salonach politycznych krajów Europy Wschodniej mówi się o powrocie do idei Jedwabnego Szlaku – dawnej drogi łączącej Europę z Chinami. Taka idea oznacza konieczność ściślejszej współpracy krajów Europy Wschodniej. Wydaje się, że właśnie ta idea przyświecała organizatorom spotkania Izb Gospodarczych z Europy Środkowej i Wschodniej, które miało miejsce w siedzibie Warszawskiej Izby Handlowej. Oczywiście, nie zabrakło przedstawicieli Chińskiej Republiki Ludowej – to właśnie współpracy z tym krajem była poświęcona ta konferencja, której gościem był korespondent Radio RAMPA w Warszawie, Bartosz Żebrowski.

Korespondent Radio RAMPA w Warszawie, Bartosz Żebrowski
Korespondent Radio RAMPA w Warszawie, Bartosz Żebrowski

O wadze wydarzenia świadczy obecność przedstawicieli Ministerstw: Spraw Zagranicznych i Rozwoju. To ostatnie reprezentował minister Jerzy Kwieciński, sekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju, który mówił on o konieczności współpracy krajów naszego regionu.

O konieczności współpracy i solidaryzowania się z krajami naszego regionu mówiła Iwona Wojcka Żuławska , występująca w imieniu Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Ryszard Marcińczak, dyrektor Warszawskiej Izby Gospodarczej nie ukrywał, że pomysł stworzenia Europy Wschodniej „bez granic” narodził się u niego już dawno – wtedy moglibyśmy być znaczącym partnerem zarówno dla Rosji, jak i dla Zachodu.

A jak wygląda wizja współpracy ze Stanami Zjednoczonymi, a zwłaszcza z polskimi firmami działającymi na terenie Ameryki? Uczestnicy konferencji uważają, że pozostawia ona wiele do życzenia – obie strony nie wykorzystują szansy na zwiększenie wzajemnej wymiany handlowej.

Całe wydarzenie jest tylko wstępem do wielkiego wydarzenia – VI edycji targów Homelife Show, które odbędą się w czerwcu w Nadarzynie koło Warszawy. Jak sama nazwa wskazuje, będzie ona poświęcona wymienie handlowej produktów, zwłaszcza artykułów codziennego użytku. O znaczeniu tych targów i spotkań gospodarczych mówił w rozmowie z Radio RAMPA, Marek Traczyk, członek zarządu Warszawskiej Izby Gospodarczej.

Mamy nadzieję że tego typu spotkania spełnią swój cel – kraje naszego regionu powinny ściśle ze sobą wspópracować, aby być znaczącym partnerem nie tylko dla Chin, ale i Rosji, Stanów Zjednoczonych oraz innych państw świata.

Posłuchajcie:

Zdjęcia i relacja: Bartosz Żebrowski/Radio RAMPA

 

 

 

 

Monika Adamski

Monika Adamski

Editor in Chief at Radio RAMPA
Redaktor Naczelna i współzałożycielka Radio RAMPA. Absolwentka City University of New York, gdzie ukończyła kierunki Media i Dziennikarstwo oraz Politologia. Ponad 10 lat doświadczenia w zawodzie. Przeprowadziła wywiady m.in. z Prezydentami Polski, członkami kongresu amerykańskiego, amerykańskimi politykami lokalnymi, ambasadorami, a także największymi gwiazdami polskiej estrady.
Monika Adamski

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here