Polska liderem Europy Środkowo-Wschodniej w napływie zagranicznych inwestycji

Reklama - Advertisement

Polska jest liderem w Europie Środkowo-Wschodniej jeśli chodzi o napływ zagranicznych inwestycji – poinformowała Iwona Chojnowska-Haponik, dyrektor Departamentu Inwestycji Zagranicznych w PAIiIZ, podczas prezentacji raportu “25 lat 3M w Polsce – Raport Wpływu”.

Chojnowska-Haponik, która uczestniczyła w czwartek w konferencji z okazji 25-lecia działalności w Polsce amerykańskiej firmy 3M przypomniała, że obecnie w Polsce funkcjonuje ok. 26 tys. firm z udziałem kapitału zagranicznego, co stanowi prawie 17 proc. wszystkich podmiotów gospodarczych (z wyłączeniem mikroprzedsiębiorstw). „Polska jest liderem w Europie Środkowo-Wschodniej jeśli chodzi o napływ zagranicznych inwestycji” – podkreśliła dyrektor.

Dodała przy tym, że na koniec 2014 r. stan bezpośrednich inwestycji zagranicznych w Polsce przekroczył 208 mld USD, przy czym tylko w 2014 r. firmy te zainwestowały w naszym kraju ponad 11 mld USD, czyli cztery razy więcej niż rok wcześniej.

Iwona Chojnowska-Haponik zwróciła uwagę, że aż 67 proc. całego napływu inwestycji zagranicznych to reinwestowane zyski. “Ci którzy są już w Polsce obecni inwestują i to bardzo dużo, nie wyprowadzają zysku. Wręcz przeciwnie, starają się zwiększyć swoją obecność inwestując w dotychczasową działalność lub starając się zaznaczyć tą obecność w innych obszarach jak np. centra usług wspólnych, czy działalność badawczo-rozwojowa, o którą naszemu krajowi chodzi najbardziej” – mówiła dyrektor. Jej zdaniem doskonałym przykładem takiej firmy jest 3M.

Z opracowania “25 lat 3M w Polsce – Raport Wpływu” przygotowanego przez firmę doradczą Deloitte wynika, że łączna wartość dodana w gospodarce wygenerowana przez amerykańskiego giganta, który zatrudnia w naszym kraju blisko 2,9 tysiąca osób i współpracuje z ponad 6 tysiącami rodzimych przedsiębiorstw wyniosła w 2015 r. ponad 766 mln zł. Z tej kwoty ok. 346 mln zł stanowi wartość dodana wygenerowana przez 3M w sposób pośredni i indukowany. Szczególnie silny wpływ działalności 3M na przedsiębiorstwa w otoczeniu dotyczy usług profesjonalnych i biznesowych, co wynika z kluczowej roli innowacyjności w działalności 3M.

Sebastian Arana, dyrektor zarządzający 3M Poland zwrócił uwagę, że przez 25 lat działania firmy w Polsce zainwestowała ona już ponad 500 mln dolarów. Podkreślił, że większość działalności firmy w tej części Europy skupiona jest w Polsce. “Nasza działalność tutaj ma charakter zrównoważony i rośnie razem z Polską gospodarką. Praktycznie od 1991 r. kiedy powstał nasz pierwszy zakład produkcyjny, przez cały ten czas reinwestujemy pieniądze w różne dziedziny biznesu. Staliśmy się w ten sposób jednym z najlepszych inwestorów zagranicznych w Polsce i jednym z 20 najważniejszych amerykańskich eksporterów polskiej transformacji” – zaznaczył Arana.

3M w Polsce to jednak nie tylko produkcja, ale także dział badań i rozwoju. Powstałe w 2005 roku Centrum R&D we Wrocławiu zatrudnia 60 polskich inżynierów, a wrocławskie Centrum Innowacji od otwarcia w 2013 roku odwiedziło już ponad 5 tysięcy osób – przedsiębiorców, osób publicznych, naukowców i studentów. W 2016 roku firma weszła na polski rynek z kolejną inwestycją – Centrum Usług Wspólnych, obsługującym dziś 52 kraje regionu EMEA.

Zdaniem Andrzeja Jacaszka, wiceprezydenta Pracodawców RP i wiceprezesa ICAN Institute projekty badawczo-rozwojowe to jeden z czynników, które coraz silniej napędzają rozwój polskiej gospodarki. “Firmy, które dobrze rozumieją tę funkcję mają większe szanse odnosić rynkowe sukcesy” – wskazał Jacaszek.

Iwona Chojnowska-Haponik z PAIiIZ zwróciła także uwagę na inny, ważny wymiar obecności firm zagranicznych w Polsce, jakim jest generowane zatrudnienie. “Te 26 tys. firm z zagranicznym kapitałem, które działają w Polsce, daje zatrudnienie dla ok. 1,75 mln osób, co stanowi 32,6 proc. wszystkich zatrudnionych w przedsiębiorstwach (z wyłączeniem działalności finansowej i ubezpieczeniowej)” – podkreśliła dyrektor.

Zauważyła też, że w firmach tych wydajność pracy w przeliczeniu na jednego pracownika jest aż o 37 proc. wyższa niż w przedsiębiorstwach polskich, a pracownicy przedsiębiorstw z zagranicznym kapitałem zarabiają średnio o 40 proc. więcej niż w firmach polskich.

Raport jest dostępny na stronie internetowej www.raportwplywu.pl

 

Źródło: http://kurier.pap.pl

Advertisement

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here