Polski bohater ze Strasburga zostanie pośmiertnie odznaczony przez władze Polski

Polski bohater ze Strasburga zostanie pośmiertnie odznaczony przez władze Polski
Photo Credit To Facebook

Prezydencki minister Andrzej Dera informuje, że prezydent Andrzej Duda odznaczy pośmiertnie Polaka zmarłego w Strasburgu. 36-letni Bartosz Niedzielski jest piątą śmiertelną ofiarą ataku z 11 grudnia, kiedy to terrorysta Cherif Chekatt, krzycząc “Allahu Akbar”, otworzył ogień do przechodniów niedaleko jarmarku bożonarodzeniowego w centrum Strasburga. 

Bartosz Niedzielski pochodził z Katowic, pracował w Parlamencie Europejskim. Z relacji świadków wynika, że zachowanie jego oraz włoskiego dziennikarza Antonio Megalizziego, względem sprawcy, zapobiegło jeszcze większej tragedii.

Andrzej Dera w TVP 1 podkreślił, że postawa Polaka podczas ataku, gdy starał się powstrzymać napastnika, jest godna pochwały. “Można powiedzieć, Polak bohater. Dzięki takiej postawie, nie doszło do większej tragedii – tak doszło do wielkiej tragedii, ale dzięki takiej postawie jak właśnie naszego obywatela i redaktora z Włoch, nie doszło do większej tragedii i myślę, że taką osobę trzeba uhonorować i Pan Prezydent odznaczy tą osobę właśnie za tą heroiczność, bohaterskość. Poświęcił życie aby ratować innych, to jest absolutny wzór. To jest taka postawa, którą należy szanować i honorować.” 

W czasie zamachu terrorystycznego w Strasburgu Bartosz Niedzielski został postrzelony w głowę. Przez kilka dni przebywał w szpitalu w śpiączce. 

Na swoim koncie na Twitterze prezydent Andrzej Duda wspominał zmarłego. “Pracował w PE i znałem Go z widzenia. Jestem wstrząśnięty. Nie zdawałem sobie sprawy, że to właśnie On został śmiertelnie ranny, chroniąc innych ludzi. Cześć Jego Pamięci!” – napisał Andrzej Duda. 

 

Wcześniej kondolencje rodzinie zmarłego złożyło Ministerstwo Spraw Zagranicznych. “Składamy najszczersze wyrazy współczucia dla najbliższej rodziny zmarłego. Łączymy się w bólu po stracie” – napisał resort na Twitterze.

Włoskie media powołując się na źródła francuskie poinformowały, że 14 grudnia, w szpitalu w Strasburgu zmarł Włoch ciężko ranny we zamachu. Antonio Megalizzi miał 28 lat. Był dziennikarzem radiowym. 

13 grudnia, po 48-godzinnym pościgu francuska policja zastrzeliła sprawcę. Okazało się że Cherif Cheykatt przez dwa dni cały czas był w mieście, bo zatrzymano go w jednej z centralnych dzielnic Strasburga.

(IAR/RadioRAMPA)

About The Author

Related posts