Polski bohater ze Strasburga zostanie pośmiertnie odznaczony przez władze Polski

Reklama - Advertisement

Prezydencki minister Andrzej Dera informuje, że prezydent Andrzej Duda odznaczy pośmiertnie Polaka zmarłego w Strasburgu. 36-letni Bartosz Niedzielski jest piątą śmiertelną ofiarą ataku z 11 grudnia, kiedy to terrorysta Cherif Chekatt, krzycząc “Allahu Akbar”, otworzył ogień do przechodniów niedaleko jarmarku bożonarodzeniowego w centrum Strasburga. 

Bartosz Niedzielski pochodził z Katowic, pracował w Parlamencie Europejskim. Z relacji świadków wynika, że zachowanie jego oraz włoskiego dziennikarza Antonio Megalizziego, względem sprawcy, zapobiegło jeszcze większej tragedii.

Andrzej Dera w TVP 1 podkreślił, że postawa Polaka podczas ataku, gdy starał się powstrzymać napastnika, jest godna pochwały. “Można powiedzieć, Polak bohater. Dzięki takiej postawie, nie doszło do większej tragedii – tak doszło do wielkiej tragedii, ale dzięki takiej postawie jak właśnie naszego obywatela i redaktora z Włoch, nie doszło do większej tragedii i myślę, że taką osobę trzeba uhonorować i Pan Prezydent odznaczy tą osobę właśnie za tą heroiczność, bohaterskość. Poświęcił życie aby ratować innych, to jest absolutny wzór. To jest taka postawa, którą należy szanować i honorować.” 

W czasie zamachu terrorystycznego w Strasburgu Bartosz Niedzielski został postrzelony w głowę. Przez kilka dni przebywał w szpitalu w śpiączce. 

Na swoim koncie na Twitterze prezydent Andrzej Duda wspominał zmarłego. “Pracował w PE i znałem Go z widzenia. Jestem wstrząśnięty. Nie zdawałem sobie sprawy, że to właśnie On został śmiertelnie ranny, chroniąc innych ludzi. Cześć Jego Pamięci!” – napisał Andrzej Duda. 

 

Wcześniej kondolencje rodzinie zmarłego złożyło Ministerstwo Spraw Zagranicznych. “Składamy najszczersze wyrazy współczucia dla najbliższej rodziny zmarłego. Łączymy się w bólu po stracie” – napisał resort na Twitterze.

Włoskie media powołując się na źródła francuskie poinformowały, że 14 grudnia, w szpitalu w Strasburgu zmarł Włoch ciężko ranny we zamachu. Antonio Megalizzi miał 28 lat. Był dziennikarzem radiowym. 

13 grudnia, po 48-godzinnym pościgu francuska policja zastrzeliła sprawcę. Okazało się że Cherif Cheykatt przez dwa dni cały czas był w mieście, bo zatrzymano go w jednej z centralnych dzielnic Strasburga.

(IAR/RadioRAMPA)

Advertisement

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here