Premier: 500 Plus to dopiero pierwszy krok. Czas na kolejne, w tym program mieszkaniowy

Advertisement - Reklama

Do soboty wieczór w Polsce złożono 125 tys. wniosków online w ramach programu Rodzina 500 plus – poinformowała premier Beata Szydło w Polsat News. Zapowiedziała ogłoszenie w najbliższym czasie “ambitnego programu mieszkaniowego”.

“Daliśmy na ten pierwszy moment złożenia wniosków trzy miesiące. To jest bardzo długi czas. Sądzę, że te wnioski spłyną dużo wcześniej, biorąc pod uwagę chociażby to, jakie teraz jest zainteresowanie” – powiedziała premier Szydło podczas programu “Prezydenci i premierzy”.

Zdaniem premier teraz będzie newralgiczny moment weryfikowania wniosków.

– Myślę, że to będzie dla nas poligon i sprawdzenie, czy ustawa została przygotowana wystarczająco przewidując rzeczywistość. Bardzo często jest tak, że kiedy pisze się jakąś ustawę, to oczywiście są pewne założenia, eksperci, urzędnicy przygotowują przepisy, które wydaje się będą skuteczne i będą spełniały wszystkie oczekiwania i wymogi, a potem życie to weryfikuje. Ten moment jest trudny – dodała.

Premier podkreśliła, że program powstawał przy współpracy ekspertów, był także wzorowany na rozwiązaniach innych państw.

– Myśmy nie mieli w Polsce do tej pory takiego programu. Po drugie nie chcieliśmy też, żeby to był program kojarzony z pomocą społeczną, żeby nie był to program socjalny. Było dla nas jasne, że musi być programem powszechnym.

Były trzy założenia: chcemy pomóc tym rodzinom, które są w najtrudniejszej sytuacji, myślimy o demografii i trzecie założenie, że polskie państwo musi być na to stać. Czyli, że musimy stworzyć system, który będzie też w pewnym momencie samowystarczalny i stworzy spiralę, która będzie się nakręcała i aby ten program trwał wiele, wiele lat. Najtrudniejszy w całej tej operacji wydaje mi się ten czynnik demograficzny – mówiła premier.

– Dlatego to jest dopiero pierwszy krok. 500 plus to jest dopiero początek różnych propozycji, które będziemy dla rodzin przygotowywali i proponowali. Musimy stworzyć przede wszystkim modę na demografię, modę na dzietność, modę na rodzinę. Mamy tutaj różne pomysły, będziemy w tej chwili w najbliższym czasie ogłaszali bardzo ambitny program mieszkaniowy – poinformowała Beata Szydło.

– Nie powiem tu o szczegółach, to zostawimy sobie na otwarcie tego programu Mieszkanie Plus. Będzie kilka propozycji, bo to będą i kredyty, i tanie mieszkania. Chodzi nam o to, by przy współudziale państwa, rodziny o średnich dochodach mogły mieć szansę uzyskania własnego mieszkania. To jest to założenie, które sobie stawiamy. Uważamy, że żeby mogły się pojawiać kolejne dzieci potrzebna jest praca, potrzebne jest mieszkanie.

Program mieszkaniowy – jak zapowiedziała premier – będzie najbliższym, który ogłosi. Według niej może to nastąpić jeszcze w tym miesiącu.

– Ten program musi się składać z kilku elementów. Musi istnieć część dedykowana dla klasy średniej i klasa dedykowana dla tych, którzy mają niższe dochody. To będą zarówno mieszkania na wynajem, możliwość uzyskania kredytu na własne mieszkanie. To będą też mieszkania o niższym standardzie, ale tańsze. Tak staramy się to wszystko zrealizować – powiedziała szefowa rządu.

Mówiąc o najbliższych planach Beata Szydło poinformowała, że w przyszłym tygodniu rząd przyjmie projekt ustawy stoczniowej, którą przygotowuje minister finansów Paweł Szałamacha i minister gospodarki morskiej Marek Gróbarczyk.

– Ustawa będzie dotyczyć tego, żebyśmy mogli odbudowywać polskie stocznie i polski przemysł stoczniowy – powiedziała premier.

Na pytanie, co rząd zrobi dla przedsiębiorców Beata Szydło odpowiedziała: – Szczegóły będą. Poczekajmy na to opracowanie, które niebawem pokaże premier Mateusz Morawiecki. Umówiliśmy się, że to będzie ten pierwszy projekt, nad którym oni pracują. Do wakacji powinien być gotowy.

Szefowa rządu zapowiedziała też, że w najbliższym czasie spotka się z prezydentem Andrzejem Dudą, by porozmawiać o projektach: ustawy dotyczącej kwoty wolnej od podatku i tzw. ustawy frankowej.

Źródło: http://www.kurier.pap.pl

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here