Przystań U Dziadka – Koncert szant i muzyki folk w Filadelfii

Żeglarską pieśnią i morskimi opowieściami rozbrzmiewały w minioną sobotę mury Domu Polskiego w Filadelfii. A to za sprawą kolejnego muzycznego projektu Piwnicy U Dziadka – artystycznego klubu mieszczącego sie właśnie w Domu Polskim przy Academy Rd.

To juz druga edycja “Przystani U Dziadka” – bo taka nazwę nosi ta folkowa impreza – na którą licznie przybyli nasi rodacy z Filadelfi, ale New Jersey i Nowego Jorku. Nie zabrakło tez prawdziwych żeglarzy, wśród nich Danusia Mitshal – prezes Domu Polskiego i Paweł Kwaśniewski – jeden z ” dziadków” w Piwnicy U Dziadka.

W trakcie prawie 3-godzinnego koncertu, na scenie “Przystani” wystąpiły dwa zespoły z Filadelfii (Sea Sirens i Piwnica U Dziadka), gitarowy duet z Nowego Jorku – Maksymilian Kubiś i Bartek Lasecki, oraz solowo zaprezentowała się Dorota Huculak z Nowego Jorku. Każdy z wykonawców wniósł niepowtarzalny i charakterystyczny dla siebie klimat w całość koncertu, który tradycyjnie zakończył wspólny występ wszystkich artystów w utworze Pożegnanie Liverpoolu.

W trakcie koncertu na specjalnych monitorach, można było podziwiać niesamowite zdjęcia z żeglarskiej wyprawy na Grenlandię, które przywiózł do Piwnicy jej stały bywalec – Rafał Gołembiewski  z New Jersey – podróżnik, żeglarz i twórca filmu  “Lodowe Krainy – Grenlandia 2016”, który można znaleźć na You Tube pod tym samym tytułem. Film ten rozpoczął sobotni, szantowy wieczór, a Rafał oficjalnie otworzył koncert wybijając żeglarskie  “szklanki” na specjalnym dzwonie. Swoimi foto-wspomnieniami z niedawnego rejsu przez Atlantyk, podzieliła sie także żeglarka z Nowego Jorku – Viola Skrzeczkowska.

Koncert szant i pieśni morza zakończył sie przed północą, ale wśród publiczności nie zabrakło chętnych do występów na scenie, podczas tradycyjnego już, piwnicznego karaoke.

Gospodarze wieczoru – zespół Piwnica U Dziadka, przy okazji serdecznie dziekują zarówno wszystkim zaproszonym wykonawcom jak i wspaniałej publiczności. Przypomnijmy, że Piwnica u Dziadka to:
Paweł Bernasiuk (perkusja), Paweł Przybycień (gitara, wokal), Kasia Przybycien (wokal, okulele), Wojciech Galadyk (wokal, gitara basowa), Piotr Bernasiuk (gitara solowa, mandolina), Dawid Zagorski (keyboard, saksofon).

Zobaczcie zdjęcia z tego wieczoru!

Tekst: Paweł Przybycien
Foto: Marcin Golaszewski

Monika Adamski

Monika Adamski

Editor in Chief at Radio RAMPA
Redaktor Naczelna i współzałożycielka Radio RAMPA. Absolwentka City University of New York, gdzie ukończyła kierunki Media i Dziennikarstwo oraz Politologia. Ponad 10 lat doświadczenia w zawodzie. Przeprowadziła wywiady m.in. z Prezydentami Polski, członkami kongresu amerykańskiego, amerykańskimi politykami lokalnymi, ambasadorami, a także największymi gwiazdami polskiej estrady.
Monika Adamski

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here