Referendum w sprawie Pomnika Katyńskiego 11 grudnia

Referendum w sprawie Pomnika Katyńskiego 11 grudnia

11 grudnia odbędzie się referendum w sprawie Pomnika Katyńskiego w Jersey City – dowiedziało się Polskie Radio w biurze sekretarza miasta. Mieszkańcy zdecydują czy zatwierdzić kompromisowe porozumienie o przesunięciu monumentu kilkadziesiąt metrów wzdłuż nabrzeża rzeki Hudson czy je odrzucić.

Sekretarz miasta Jersey City Robert Byrne, zdecydował, że głosowanie odbędzie się w drugi wtorek grudnia i że będzie dotyczyło wyłącznie kwestii pomnika. Mieszkańcy mają otrzymać proste pytanie o to czy akceptują uchwałę o jego przesunięciu na nową lokalizację, z możliwością wyboru TAK albo NIE. Niedługo w lokalnej prasie pojawi się obwieszczenie o referendum. Wszyscy zarejestrowani wyborcy otrzymają również pocztą próbne karty do głosowania, aby mogli zapoznać się z pytaniem i wyjaśnić ewentualne wątpliwości. 

Porozumienie w sprawie lokalizacji Pomnika Katyńskiego jest kompromisem jaki zawarto po ostrym sporze z Polakami w kraju i USA a burmistrzem Jersey City Stevenem Fulopem. Przewiduje ono zachowanie monumentu przy nabrzeżu rzeki Hudson, ale przesunięcie go o 60 metrów. Część Polonii nie zaakceptowała kompromisu i zebrała 7 000 podpisów wymaganych do przeprowadzenia referendum. Liczyli oni jednak na to, że władze miasta nie zdecydują się na przeprowadzenie głosowania i pozostawią pomnik Katyński przy Exchange Place. We wrześniu rada miasta zadecydowała jednak o przeprowadzeniu referendum.

W piątek, 19 października, Hudson County Superior Court i sędzia Peter Bariso zadecydował, że Rada Miasta nie musi organizować drugiego publicznego przesłuchania w sprawie relokacji Pomnika Katyńskiego. Pierwsze takie zebranie miało miejsce 13 czerwca, a wówczas, przez ponad 6 godzin, do godz. 3 nad ranem, radni słuchali wypowiedzi zgromadzonych w sprawie relokacji pomnika. 

(IAR/Radio RAMPA)

 

 

 

About The Author

Related posts