Rosja wprowadziła cła odwetowe na towary z USA

Rosja wprowadziła cła odwetowe na towary z USA

Rosja wprowadziła cła zaporowe na import części towarów pochodzących ze Stanów Zjednoczonych. To odpowiedź Moskwy na cła nałożone przez Waszyngton na rosyjską stal i aluminium. Stany Zjednoczone od kilku miesięcy systematycznie wprowadzają restrykcje gospodarcze wobec Rosji. W ten sposób amerykańskie władze sprzeciwiają się rosyjskiej aneksji Krymu, wspieraniu przez Moskwę wojny w Donbasie oraz ingerowaniu w wewnętrzne sprawy innych państw. 

Minister gospodarki Rosji wyliczył, że z powodu amerykańskich ceł, rosyjska gospodarka tracić będzie ponad pół miliarda dolarów rocznie. W jego ocenie, cła odwetowe, w części chociaż zrekompensują te straty. Zgodnie z rozporządzeniem premiera, Dmitrij Miedwiediewa, Rosja narzuciła stawki 25% i 40% między innymi na sprzęt wiertniczy, urządzenia wykorzystywane w branży naftowo-gazowej, narzędzie do obróbki metali i kable wysokotechnologiczne. W ocenie niezależnych ekspertów, Rosyjskie cła odwetowe, nie są w stanie uderzyć w amerykańską gospodarkę, a ograniczenie importu nowoczesnych urządzeń na rosyjski rynek, przyniesie jedynie szkodę rodzimym przedsiębiorcom.

(IAR/RadioRAMPA)

About The Author

Redaktor Naczelna i współzałożycielka Radio RAMPA. Dziennikarka z pasji i wykształcenia; prezenterka radiowa i telewizyjna.

Related posts