250 jabłoni posadzonych zostało w Nowym Jorku w ramach akcji Fundacji State of Poland, która zajmuje się promowaniem Polski na świecie.
Jabłonki – których odmiana kwitnie na biało i czerwono – opatrzone są również plakietkami z sylwetkami wybitnych osobowości, które kluczowe były w relacjach polsko-amerykańskich na przestrzeni lat, jak i współcześnie.
Jedna z jabłonek jest posadzona obok pomnika Władysława Jagiełły w Central Parku. Inne, jak wynika z map nadesłanych nam przez Fundację State of Poland, w parkach pięciu dzielnic Nowego Jorku, m.in. w Juniper Valley Park, Flushing Meadows Corona Park, McCarren Park na Greenpoincie.
Akcję zainaugurowano w poniedziałek, 18 września, podczas przyjęcia w hotelu CARLYLE na Manhattanie – hotel nazywany jest Białym Domem Nowego Jorku i znajduje się zaledwie ulicę od Parku Centralnego, gdzie miało odbyć się uroczyste zaprezentowanie posadzonej tam jabłonki – dopóki planów nie zepsuła pogoda – padał bowiem tego dnia deszcz.
Organizator wydarzenia – Fundacja State of Poland – na swoim Twitterze, zaprezentowała zdjęcie z ową jabłonką:
Wśród osób, które uhonorowane zostały swoimi jabłonkami, są m.in. Antoni Chrościelewski – zmarły w 2021 roku Komendant SWAP, weteran wojska polskiego spod Monte Casino, Jan Kiepura, Tadeusz Kościuszko, Kazimierz Pułaski, Kosciuszko Squadron, Prezydent Ronald Reagan, czy sierżant Michael Ollis, który oddał życie za polskiego zołnierza podczas wojny w Afganistanie. W wydarzeniu udział wzięła rodzina odznaczonych, jak na przykład Daniel Pipes, syn Richarda Pipes, który współpracował w administracji Ronalda Reagana; Patrick Willson, mąż Dagmary Domińczyk, córki uhonorowanego Mirosława Domińczyka, Tomaczek Bednarek – partner Rity Cosby, córki uhonorowanego Ryszarda Kossobudzkiego.
Łącznie, w pierwszej fazie, jabłonek w Nowym Jorku ma być ponad 300. Docelowo, aż 1000. Jak mówią organizatorzy, Polska jest liderem w produkcji jabłek w Europie, a jabłonie symbolizują polską tożsamość, na którą składają się duma, rodzina, wartości i patriotyzm. Kształt Polski podobny jest również do kształtu jabłka, a dlaczego promocję Jabłonek na arenie międzynarodowej rozpoczęto od Nowego Jorku? Bo to przecież Wielkie Jabłko.
Zdjęcia: Marcin Żurawicz