Stan wojenny w dokumentach – oryginalna wystawa w Domu Polskim w Filadelfii

Reklama - Advertisement

W minioną niedzielę, 4 grudnia, w Domu Polskim przy Academy Rd. w Filadelfii, można było obejrzeć wystawę oryginalnych dokumentów, plakatów i zdjęć z okresu Solidarności lat 80/81 i represji stanu wojennego w Polsce. Okazją do zorganizowania wystawy jest zbliżająca się, 35. rocznica wprowadzenia stanu wojennego.

17 - Stan Wojenny - 17
Edward Janus – emigrant polityczny, człowiek legenda. Wychowywany w domu dziecka, dołączył w latach 80 do ruchu solidarnościowego. W 1982 w Gdańsku był współorganizatorem ogromnego, spontanicznego kontr – pochodu pierwszomajowego w którym wzięło udział kilkadziesiąt tysięcy ludzi.

Wystawę zorganizowało lokalne Stowarzyszenie Rodzin Polonijnych, bazując na materiałach jednego z członków ówczesnej opozycji, Edwarda Janusa – emigranta politycznego, dziś wolontariusza, który na co dzień mieszka w Camden, New Jersey.

– Od pewnego czasu dostawaliśmy sygnały, ze jest zapotrzebowanie na ekspozycje takich materiałów, więc korzystając z rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w Polsce, skorzystaliśmy z bogatych archiwów pana Edwarda Janusa, którego przeżycia z tego okresu są doskonale zachowane i udokumentowane – mówi Roman Milkowski – szef Stowarzyszenia Rodzin Polonijnych.

– Na wystawie, prócz ciekawych zdjęć i plakatów możemy znaleźć między innymi protokoły z milicyjnych przesłuchań, opozycyjną prasę, podziemne biuletyny Solidarności, postanowienia o aresztowaniach i wiele innych, niezwykle interesujących dokumentów – wylicza Jerzy Krupiński, członek Zarządu Stowarzyszenia.

16 - Stan Wojenny - 16
Jerzy Krupiński (z lewej) i Roman Milkowski – organizatorzy wystawy.

W ekspozycji znalazły się także dobrze znane z tego okresu KARTY ZAOPATRZENIA czyli po prostu “kartki”, opaska opozycjonisty, bilet lotniczy “w jedną stronę,” a nawet oryginalny dokument o internowaniu przywódcy Solidarności Lecha Wałęsy. – To tylko część dokumentów, które posiadam. Będzie tego wszystkiego z 35 kilo wiec nie sposób przedstawić tu dziś wszystkiego – opowiada Edward Janus – To właśnie dzięki tym materiałom, namacalnym dokumentom, chcemy pokazać ten kawałek historii takim, jaki rzeczywiście był. Nie sposób dziś opowiadać o tym bez prawdziwych dokumentów, dlatego serdecznie zapraszam na tą wystawę i mam nadzieję, ze już wkrótce uda nam się ją zorganizować w Nowym Jorku – dodaje E. Janus.

Wystawę w Domu Polskim w Filadelfii z zainteresowaniem obejrzało wielu przybyłych gości.

Posłuchajcie również rozmów w wersji audio:

Tekst i fot. Paweł Przybycień

Paweł Przybycień
Korespondent z Filadelfii, PA Urodził sie w Jeleniej Gorze. Od blisko 13 lat mieszka w USA. Aktor Teatru Dramatycznego im. Adama Mularczyka w Filadelfii, współzałożyciel i członek grupy muzycznej "Piwnica U Dziadka" działającej w Domu Polskim w Filadelfii. Członek katolickiego zespołu wokalno - instrumentalnego "SOLI DEO" Społecznik, instruktor ZHP. W Polsce pracował jako Redaktor Naczelny radia FreM w Zgorzelcu, a także szef redakcji "Gazeta Wojewódzka," ukazującej się na Dolnym Śląsku. Był również korespondentem Muzycznego Radia z Jeleniej Góry.
Advertisement

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here