Światowy Kongres Kopernikański w Toruniu

Reklama - Advertisement

Premier Mateusz Morawiecki wyraził nadzieję, że postępy wiedzy w XXI wieku będą pomagały nam w rozwoju i czyniły nas bardziej pokornymi wobec świata.

Mateusz Morawiecki powiedział, że nadchodząca era sztucznej inteligencji nie będzie oznaczała przejęcia władzy przez maszyny: “Ja nie obawiam się osobiście, że władze przejmą roboty o twarzy Arnolda Schwarzenegera, ale znajomy nauczyciel powiedział mi niedawno, że jeden z uczniów przyniósł mu pracę napisaną przez program dostępny w internecie, wszyscy uczniowie już chyba wiedzą o tym programie, a więc tworzy to potężne wyzwania dla całego systemu edukacji”.

Premier Mateusz Morawiecki dodał, że wielu naukowców po latach badań, zwłaszcza nad kosmosem, zadaje sobie pytanie o wiarę i Boga, widząc w kosmosie tylko nieskończoną pustkę: “Mikołaj Kopernik, który patronuje dzisiejszemu spotkaniu nie stracił wiary po swoim przełomowym odkryciu. Paradoks odkrycia Kopernika polega na tym, że wiedza, która pozwoliła mu dokonać tak wielkiego odkrycia przyniosła też świadomość, że świat nie kręci się wokół człowieka. Krótko mówiąc, im więcej wiemy, tym bardziej uświadamiamy sobie, jak mali jesteśmy wobec wszechświata”.

Szef rządu, podkreślił, że w 1958 roku Hannah Arendt zwracała uwagę w pracy “Kondycja ludzka”, że nowoczesne zdobycze technologii stały się zagrożeniem dla ludzkości. Wskazywała, że od kiedy posiadamy bombę atomową ludzkość jest zdolna do unicestwienia samej siebie.

W panelu dyskusyjnym po prelekcji premiera udział wzięli laureaci Nagrody Nobla: profesorowie Michel Mayor, P. James E. Peebles, Barry C. Barish, Arthur B. McDonald i Didier P. Queloz.

Światowy Kongres Kopernikański odbywa się w ramach 550. rocznicy urodzin wielkiego polskiego uczonego i odkrywcy Mikołaja Kopernika. Premier Mateusz Morawiecki w trakcie kongresu spotkał się między innymi z grupą noblistów, którzy uczestniczyli w Toruniu w spotkaniu poświęconym Mikołajowi Kopernikowi.

/IAR/RadioRAMPA/

Zdjęcie: Mateusz Morawiecki/Facebook

Teresa Myśliwiec

Teresa Myśliwiec

Reporter/Redaktor radiowy. Ekonomistka z wieloletnim doświadczeniem w sektorze bankowym na różnych stanowiskach, w tym zarządczych. Doktor nauk społecznych z zakresu psychologii i wykładowca akademicki. Ponadto dyplomowany coach i doradca zawodowy.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here