Szczerski: budujemy możliwość dialogu z Rosją. Będą rozmowy w różnych formatach

Reklama - Advertisement

Rozmowy ze stroną rosyjską będą kontynuowane w różnych formatach. Budujemy możliwość podjęcia dialogu – podkreślił prezydencki minister Krzysztof Szczerski, komentując piątkowe spotkanie wiceministrów spraw zagranicznych Polski i Rosji.

– Ważne jest to, że nie zrywamy kanałów komunikacji, że te rozmowy ze stroną rosyjską będą kontynuowane w różnych formatach. Budujemy możliwość podjęcia dialogu ze stroną rosyjską – powiedział w TVP Info Krzysztof Szczerski.

Szczerski zaznaczył, że warunkiem dialogu z Rosją jest powrót do podstawowej zasady: przestrzegania prawa międzynarodowego, bo bez niego będzie prawo siły i prawo silniejszego.

– My nie chcemy się konfrontować na prawo silniejszego z Rosją, my chcemy z Rosją prowadzić rozmowy na rzecz odprężenia, ale pod warunkiem przestrzegania prawa – podkreślił.

– Dzisiaj Rosja jest krajem, który tego prawa międzynarodowego nie przestrzega – ocenił.

Szczerski dodał, że w kontekście relacji z Rosją Polacy muszą być pewni własnego bezpieczeństwa. O jego poziomie w naszym regionie Polska ma decydować sama, w ramach NATO – dodał.

– A dziś poziom bezpieczeństwa dyktowany jest przez stronę rosyjską w tym regionie, a nie przez nas – podkreślił minister.

Szef MSZ Witold Waszczykowski mówił w sobotę w TVN24, że spotkanie w Moskwie pokazało, że w wielu sprawach występują rozbieżności, ale są też optymistyczne przesłanki.

– Po pierwsze, Rosjanie chcą się spotykać dalej, chcą rozszerzyć formę, odtworzyć niektóre zamrożone formaty, jak np. forum obywatelskie itd. To są spotkania naukowców bądź ludzi kultury. Spróbujemy – powiedział Waszczykowski.

– Ponieważ mamy nowy rząd – uznaliśmy, że w trzecim miesiącu trwania tego rządu należy również i z tym sąsiadem podjąć rozmowy. Te rozmowy to był taki remanent spraw, jakie między nami są – podkreślił szef MSZ.

Źródło: www.kurier.pap.pl

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here