Szczyt NATO w Waszyngtonie – główne ustalenia

Reklama - Advertisement

W Waszyngtonie zakończył się szczyt NATO. Traktat Pólnocnoatlantycki został sporządzony w Waszyngtonie 4 kwietnia 1949 roku, czyli w tym roku przypadł jubileusz 75 lecia NATO, a Polska obchodzi w tym roku 25. rocznicę wstąpienia do NATO.

Prezydent USA Joe Biden po raz kolejny potwierdził sojusznicze zobowiązania do obrony terytorium w przypadku ataku na kraj NATO. Podczas szczytu w Waszyngtonie Joe Biden wezwał do zwiększenia produkcji zbrojeniowej w ramach Sojuszu: “Rosja jest obecnie na ścieżce wojennej, jeśli chodzi o produkcję zbrojeniową. Znacząco zwiększyli swą produkcję broni, amunicji i pojazdów. Robią to z pomocą Chin, Korei Północnej i Chin. Nie możemy pozwolić, by NATO pozostało w tyle”. Amerykański prezydent pochwalił kraje NATO za zobowiązanie do rozbudowy przemysłu obronnego oraz zwiększenia wydatków na wojsko. Dodał, że za jego rządów USA zainwestowały 30 miliardów dolarów w produkcję obronną. “Inwestujemy kolejne miliardy” – podkreślił Joe Biden: “To nowe zobowiązanie wysyła światu jednoznaczny sygnał, że każdy członek NATO jest zaangażowany w dołożenie wszelkich starań, aby Sojusz był silny. Możemy i będziemy bronić każdego cala terytorium NATO i zrobimy to razem”. Wcześniej Stany Zjednoczone wraz z Danią i Holandią ogłosiły, że pierwsze myśliwce F-16 są w drodze na Ukrainę. Maszyny pochodzą właśnie z zasobów tych dwóch europejskich krajów.

Jakie decyzje dotyczące Polski padły na zakończonym w czwartek szczycie NATO w Waszyngtonie?

Baza antyrakietowa w Redzikowie na Pomorzu, która została włączona do systemu Sojuszu Północnoatlantyckiego, a także utworzenie w Bydgoszczy Centrum Analiz, Szkoleń i Edukacji dla ukraińskich żołnierzy – to decyzje dotyczące Polski na zakończonym szczycie NATO w Waszyngtonie. Mówił o tym po szczycie NATO w Waszyngtonie prezydent Andrzej Duda: “Taka baza, w której są najwyższe tajemnice militarne, jak i teren, który jest szczególnie chroniony – wzmacnia bezpieczeństwo Rzeczypospolitej”. Baza w Redzikowie pierwotnie miała chronić amerykańskie instalacje i obiekty. Obiekt wyposażony jest w system Aegis Ashore. Podobne instalacje amerykańska armia posiada na okrętach. Szczyt NATO w Waszyngtonie był dziesiątym, w którym uczestniczył prezydent Andrzej Duda.

Ustalenia szczytu NATO dotyczyły również pomocy Ukrainie walczącej z rosyjską agresją. Ukraina może liczyć na NATO teraz i w przyszłości – zapewnił sekretarz generalny Sojuszu Jens Stoltenberg. W myśl ustaleń szczytu Ukraina otrzyma 40 miliardów euro pomocy wojskowej w następnym roku, a w najbliższym czasie pięć dodatkowych wyrzutni Patriot. Powstać ma też centrum koordynujące NATO-wskie wsparcie. Jens Stoltenberg zaznaczył, że Ukraina dostała mocny sygnał wsparcia ze strony Sojuszu: “Dziś wysyłamy wobec Moskwy mocny przekaz o naszej jedności i stanowczości. Przekaz o tym że przemoc i zastraszanie nie popłaca i o tym, że Ukraina może liczyć na NATO teraz i w przyszłości”. Podczas szczytu Ukraina nie usłyszała zaproszenia do członkostwa w NATO, ale zapewniono, że Kijów będzie wspierany przez sojuszników na swojej nieodwracalnej drodze do integracji euroatlantyckiej i członkostwa w Sojuszu.

Ponadto Korea Południowa i NATO podpisały certyfikat dopuszczający do użytku samolot wojskowy koreańskiej produkcji. Sekretarz generalny Sojuszu Północnoatlantyckiego Jens Stoltenberg powiedział, że certyfikacja ułatwi eksport maszyn i promowanie współpracy obronnej między tym krajem a NATO. Jens Stoltenberg podkreślił, że wydarzenia na Ukrainie pokazują, jak bardzo bezpieczeństwo europejskie jest powiązane z bezpieczeństwem na Pacyfiku: “Korea Południowa jest bardzo cenionym partnerem NATO i zastanawiamy się, w jaki sposób możemy wspólnie zrobić więcej, zarówno w ramach pogłębionego dialogu politycznego, jak i wzmocnienia naszej praktycznej współpracy. Uzgodniliśmy indywidualny, dostosowany do wspólnych potrzeb program partnerstwa obejmujący różne obszary, w których możemy współpracować”. Sekretarz generalny podkreślił, że NATO jest zaniepokojne potencjalnym wsparciem, jakiego Rosja może udzielić północnokoreańskim programom nuklearnym. Dodał, że stanowi to zagrożenie nie tylko dla Półwyspu Koreańskiego, lecz także dla regionalnej i globalnej stabilności. Korea Południowa po raz trzeci wzięła udział w szczycie Paktu Północnoatlantyckiego.

(IAR/RadioRAMPA)

 

Teresa Myśliwiec

Teresa Myśliwiec

Reporter/Redaktor radiowy. Ekonomistka z wieloletnim doświadczeniem w sektorze bankowym na różnych stanowiskach, w tym zarządczych. Doktor nauk społecznych z zakresu psychologii i wykładowca akademicki. Ponadto dyplomowany coach i doradca zawodowy.
Advertisement

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here