Szydło i Timmermans: rozwiązanie konfliktu ws. TK tylko w Polsce

Premier Beata Szydło i wiceszef KE Frans Timmermans zgodzili się, że rozwiązanie konfliktu wokół TK można wypracować tylko w Polsce. Rząd zaproponował rozwiązania, które mógłby przyjąć parlament, a które spełniają warunki do tego, by spór wokół TK został zażegnany – powiedziała Szydło.
Zdaniem uczestniczącego w spotkaniu wiceministra spraw zagranicznych Konrada Szymańskiego propozycji zmian, które “rozpoczną proces uzdrawiania sytuacji wokół Trybunału” można się spodziewać “już wkrótce”.
Timmermans, który we wtorek przybył do Warszawy, ponad godzinę rozmawiał z szefową polskiego rządu.
“Rozmawialiśmy oczywiście o rozwiązaniu sporu wokół Trybunału Konstytucyjnego, w tej chwili polski rząd zaproponował takie rozwiązania, które mogłyby być przyjęte przez parlament, (one) wypełniają te wszystkie warunki, ażeby spór wokół Trybunału został zażegnany” – powiedziała szefowa rządu na wspólnym z wiceprzewodniczącym KE briefingu po spotkaniu.
Jak dodała, rząd chce, aby Trybunał mógł “funkcjonować bardziej transparentnie, aby mógł odzwierciedlać bardziej transparentnie to, co dzieje się w Polsce i aby rzeczywiście jego praca nie była w żaden sposób zaburzana”. “Jesteśmy przygotowani na wprowadzenie takich zmian” – zadeklarowała Szydło.
“Poinformowałam pana Timmermansa, jakie zmiany będziemy proponowali” – dodała premier.
Powiedziała też, że zgodzili się z wiceszefem KE, że spór wokół TK, “to jest oczywiście kwestia, którą Polska musi rozwiązać sama, tutaj wewnętrznie”. “Ta sprawa, o której rozmawialiśmy, to jest sprawa Polski, ale oczywiście my jako członek Unii Europejskiej jesteśmy zawsze gotowi na dialog, na informowanie o tym, jakie podejmujemy kroki” – powiedziała szefowa rządu.
Podkreśliła, że rząd od dłuższego czasu prowadzi dobry, konstruktywny dialog z KE. “Ten dialog będzie nadal utrzymany” – dodała. Premier zaznaczyła, że rozwiązanie sporu wokół TK jest dla niej priorytetowe ze względu na dobro funkcjonowania państwa.
“Dlatego te propozycje, które przedłożymy, które już zostały przedłożone parlamentowi, zmierzają w tym kierunku, ażeby przede wszystkim doprowadzić do tego, by Trybunał mógł spokojnie funkcjonować, ażeby pracował transparentnie i ażeby to wszystko służyło polskiemu państwu. To jest nasza wspólna odpowiedzialność, wszystkich instytucji, które są wokół tego tematu zaangażowane, to jest odpowiedzialność sił politycznych w Polsce” – powiedziała szefowa rządu.
Zapewniła, że jest w tej chwili wola porozumienia ze strony większości parlamentarnej i ze strony rządu.
“Te zmiany, które chcemy wprowadzić, mają uzdrowić sytuację wokół Trybunału, mają nie tylko wypełnić zasady demokratycznego państwa prawa, ale również uznajemy, że chcemy, żeby jak najbardziej wypełniały zasady praworządności. Stąd nasza troska o to, aby wszystkie strony, które wokół TK są zaangażowane, które w tej chwili w tym sporze uczestniczą, ażeby przyjęły takie rozumowanie i ażeby poszukiwanie kompromisu objęło nas wszystkich. To jest w interesie polskiego państwa, polskich obywateli” – dodała.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here