USA mogą zmienić rozlokowanie sił w Europie

Reklama - Advertisement

Podobnie jak inni członkowie NATO, Stany Zjednoczone zawiesiły stosowanie Traktatu o Konwencjonalnych Siłach Zbrojnych w Europie (CFE). To odpowiedź na wycofanie się Rosji z tego układu. Biały Dom nie wyklucza, że w wyniku zawieszenia Traktatu dojdzie do zmian w rozlokowaniu amerykańskich wojsk w Europie.

Biały Dom poinformował, że wycofanie się Rosji z Traktatu i wojna na pełną skalę przeciwko Ukrainie zasadniczo zmieniły okoliczności z tym układem.

“To jest rozczarowujące. Decyzja Rosji nie pozostawiła Stanom Zjednoczonym i naszym sojusznikom z NATO innego wyboru, jak również zaprzestać stosowania zapisów Traktatu” – powiedział rzecznik Narodowej Rady Bezpieczeństwa John Kirby.

Przedstawiciel Białego Domu podkreślił przywiązanie Stanów Zjednoczonych do artykułu 5. Paktu Północnoatlantyckiego, “a to może wymagać zmian rozlokowania naszych sił zbrojnych w Europie, choć na razie nie jestem gotów, by mówić o szczegółach”.

Doradca prezydenta Joe Bidena do spraw bezpieczeństwa narodowego Jack Sullivan oświadczył, że zawieszenie zobowiązań Traktatu o konwencjonalnych siłach zbrojnych w Europie wzmocni zdolność Sojuszu do odstraszania poprzez usunięcie ograniczeń wpływających na planowanie, rozmieszczenie i ćwiczenie amerykańskich oraz natowskich sił zbrojnych.

/IAR/RadioRAMPA/

Zdjęcia: White House/Twitter

 

Teresa Myśliwiec

Teresa Myśliwiec

Reporter/Redaktor radiowy. Ekonomistka z wieloletnim doświadczeniem w sektorze bankowym na różnych stanowiskach, w tym zarządczych. Doktor nauk społecznych z zakresu psychologii i wykładowca akademicki. Ponadto dyplomowany coach i doradca zawodowy.
Teresa Myśliwiec

Latest posts by Teresa Myśliwiec (see all)

Advertisement

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here