W Warszawie odsłonięto Pomnik Ofiar Tragedii Smoleńskiej 2010 roku

Reklama - Advertisement

– On jest wszystkich. I dla wszystkich – mówił Prezydent podczas uroczystości odsłonięcia na Pl. Piłsudskiego w Warszawie pomnika poświęconego ofiarom katastrofy smoleńskiej.

– Wierzę, że ten pomnik będzie nas jednoczył, niezależnie od poglądów politycznych – mówił Andrzej Duda, podkreślając, że Pomnik Ofiar Tragedii Smoleńskiej 2010 roku jest wymownym obeliskiem, który stanie się w krótkim czasie świętym miejscem dla wszystkich Polaków. – Czemu? Bo jest symbolem naszej wspólnoty – wyjaśnił.

Prezydent przypomniał, że pod Smoleńskiem zginęli ludzie ze wszystkich stron sceny politycznej, w tym – jak wymieniał – z SLD, PO, PSL, PiS. –  Zginęli, bo byli razem, zjednoczeni, w przekonaniu o absolutnym obowiązku każdego Polaka, każdego z nich – uczczenia pamięci, oddania hołdu polskim oficerom ludobójczo pomordowanym w Katyniu – podkreślił Andrzej Duda.

Dzień obchodów 8. rocznicy katastrofy Prezydent nazwał „słodko-gorzkim”. – Gorzkim, bo przecież 8 lat temu dotknęła Polskę straszliwa tragedia, najgorsza od II wojny światowej – nie tylko dlatego, że zginęło 96 Polaków, ale dlatego, że nasza Polska dopiero co tak niedawno odrodzona, znów straciła swoją elitę, a w każdym razie dużą jej część – mówił Prezydent.

Na Placu Piłsudskiego odsłonięty został również kamień w miejscu, w którym jesienią ma stanąć pomnik Lecha Kaczyńskiego.

Nawiązując do postaci śp. Prezydenta Andrzej Duda przypomniał, że Lech Kaczyński “zrobił dla Polski rzeczy wielkie”. – I to także dzięki niemu, jego pracy, jego programowi, jego przekonaniom, które niestrudzenie starał się wcielać w życie, Polska jest dzisiaj coraz silniejsza. – Jest też coraz bezpieczniejsza, bo realizujemy to, co on nam zostawił w testamencie – mówił Prezydent. Podkreślił, że Lechowi Kaczyńskiemu pomnik “zwyczajnie się należy”.

– Nikt nie miał takiego doświadczenia politycznego, wynikającego z zaufania, którym był obdarzany. Obdarzany przez różnych ludzi, reprezentujących różne poglądy. A przede wszystkim przez wyborców, którzy wybierali go do Senatu, do Sejmu, na prezydenta Warszawy i wreszcie na Prezydenta Rzeczpospolitej. Cieszył się po prostu ogromnym zaufaniem społecznym, bo sobie na to zaufanie zapracował. Można więc śmiało powiedzieć, że zapracował sobie swoją służbą dla ojczyzny, także i na to upamiętnienie – powiedział Andrzej Duda.

Autorem Pomnika Ofiar Tragedii Smoleńskiej 2010 roku jest Jerzy Kalina. Na monumencie alfabetycznie wyryto nazwiska wszystkich ofiar tragedii.

Tekst: Kancelaria Prezydenta RP

Zdjęcia: Kancelaria Prezydenta RP

Monika Adamski

Monika Adamski

Editor in Chief at Radio RAMPA
Redaktor Naczelna i współzałożycielka Radio RAMPA. Absolwentka City University of New York, gdzie ukończyła kierunki Media i Dziennikarstwo oraz Politologia. Ponad 10 lat doświadczenia w zawodzie. Przeprowadziła wywiady m.in. z Prezydentami Polski, członkami kongresu amerykańskiego, amerykańskimi politykami lokalnymi, ambasadorami, a także największymi gwiazdami polskiej estrady.
Monika Adamski

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here