Waszyngton – prezydent Andrzej Duda rozpoczyna wizytę w USA

Waszyngton – prezydent Andrzej Duda rozpoczyna wizytę w USA
Photo Credit To Prezydent.pl
Reklama:

Prezydent Andrzej Duda rozpoczął wizytę w Stanach Zjednoczonych. W nocy polskiego czasu prezydent wraz z małżonką przyleciał do Waszyngtonu. Dzisiaj w Białym Domu spotka się z prezydentem Stanów Zjednoczonych Donaldem Trumpem. Obaj politycy podpiszą porozumienie na podstawie którego do Polski przyjadą kolejni amerykańscy żołnierze.

Spotkanie z amerykańskim prezydentem oraz podpisanie dokumentu to najważniejsza część zaplanowanej na sześć dni wizyty Andrzeja Dudy w Stanach Zjednoczonych. Dyplomaci odpowiedzialni za przygotowanie umowy nie chcieli zdradzić, czy USA utworzą w Polsce stałą bazę wojsk amerykańskich, jak chce tego polski rząd, czy też przyślą nad Wisłę kolejnych żołnierzy na zasadach rotacyjnych.

Szef gabinetu polskiego prezydenta Krzysztof Szczerski mówił kilka dni temu, że umowa będzie miała charakter ogólny, a jej szczegóły dopracują w następnych miesiącach wojskowi specjaliści z obu krajów.

Obaj prezydenci mają też rozmawiać o współpracy energetycznej czyli głównie o kolejnych partiach gazu LNG, który Polska chce kupić od Stanów Zjednoczonych. Według zapowiedzi strony polskiej, politycy omówią też sytuację na Ukrainie.

Z Waszyngtonu prezydent Andrzej Duda poleci do Houston w Teksasie, a także do Nevady i Kalifornii. Odwiedzi terminal gazu LNG, będzie spotykał się z amerykańskimi biznesmenami, start-upami i odwiedzi siedziby koncernów informatycznych takich jak Google. Weźmie też udział w pokazach polskich i amerykańskich dronów w Nevadzie i spotka się z amerykańską Polonią.

Wizyta prezydenta Andrzeja Dudy w Stanach Zjednoczonych zakończy się w przyszły poniedziałek.

(IAR)

About The Author

Related posts