Wiadomości Dnia 1-8-21

Wiadomości Dnia 1-8-21
Reklama:

SPONSOREM WIADOMOŚCI DNIA JEST firma Allstate – kupując razem ubezpieczenie na dom i samochód, możesz zaoszczędzić nawet do 25%! Zadzwoń w języku polskim: 718 389 5533. www.MullenAgency.com

POLONIA – słuchaj Radio RAMPA w internecie na stronie www.RadioRAMPA.com lub poprzez aplikację RAMPA na telefony komórkowe. W sobotę, słuchaj Radio RAMPA na fali 620 AM od 3 p.m. W tę sobotę na antenie, rozmowa z radnym miasta Nowy Jork Robertem Holdenem o dystubucji szczepionek oraz rosnącej przestępczości w mieście Nowy Jork. Także, podsumowanie roku 2020 w Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej.

NOWY JORK – Komisarz policji nowojorskiej Dermont Shea jest zarażony koronawirusem, a osoby z jego otoczenia badane są na obecność wirusa. /W New Jersey, w piątek otwarte zostały dwa z sześciu tzw. mega-centrów szczepień, czyli miejsc, w których będzie można zaszczepić się na koronawirusa. Miejsca te powstały w Rockaway i Sewell. Mogą z nich skorzystać osoby, które obecnie kwalifikują się na szczepionkę. 

USA – w czwartek wieczorem, Prezydent USA Donald Trump wydał oświadczenie, w którym potępił atak na Kapitol. Powiedział: „nie reprezentujecie tego kraju, a do tych, którzy złamali prawo: zapłacicie za to.” Prezydent zapowiedział również, że przekazanie władzy nowej administracji nastąpi płynnie. W piątek, prezydent poinformował też, że nie weźmie udziału w inauguracji prezydenta Joe Bidena. / Seria rezygnacji urzędników administracji Donalda Trumpa w następstwie zamieszek na Kapitolu. Do dymisji podała się między innymi dyrektor gabinetu Melanii Trump, zastępca szefa Narodowej Rady Bezpieczeństwa oraz ambasador w Irlandii Północnej czy sekretarz ds. edukacji. / Zmarł oficer policji na Kapitolu, Brian D. Sicknick –  śmierć nastąpiła w wyniku ran doznanych podczas starcia z atakujacymi Kapitol. Okoliczności jego śmierci, będą badane jako śledztwo federalne w sprawie morderstwa. / Demokraci chcą ponownego postawienia Prezydenta Donalda Trumpa w stan oskarżenia. Jak zapowiedziała liderka Demokratów w Izbie Reprezentantów, Nancy Pelosi, tym razem “impeachment” prezydenta będzie miał jeszcze większe poparcie wśród Demokratów. CNN powołując się na źródła w kongresie, podaje, że artykuły na podstawie, których może być wystosowany akt oskarżenia przeciwko Donaldowi Trumpowi mają przedstawione być w następnym tygodniu. / W piątek, aresztowany został mężczyzna, ktory włamał się do gabinetu Nancy Pelosi i usiadł za jej biurkiem – Richard Barnett aresztowany został w Arkansas. FBI prowadzi śledztwo w sprawie ataku na kapitol, wiele osób za atak odpowiedzialnych zostało już zidentyfikowanych i doszło do aresztów. 

ŚWIAT – “Wirus wymknął się spod kontroli, sytuacja jest krytyczna” – ostrzega burmistrz Londynu i ogłasza w stolicy stan alarmowy, tak zwany “major incident” (czyt. mejdzor insident). Stolica Zjednoczonego Królestwa jest teraz największym ogniskiem epidemii. / Ministrowie Ukrainy, Kanady, Wielkiej Brytanii, Szwecji i Afganistanu wystosowali wspólną deklarację w rocznicę katastrofy samolotu ukraińskich linii lotniczych nad Iranem. Zginęło wówczas 176 osób. Boeing 737 został zestrzelony przez rakiety irańskiej obrony powietrznej, najprawdopodobniej przez pomyłkę. Ministrowie nawołują do ukarania winnych. W katastrofie wśród 176 osób które zginęły było m.in 82 Irańczyków, 57 Kanadyjczyków, oraz 11 Ukraińców dwóch pasażerów i dziewięcioro członków załogi, a także obywatele Szwecji, Afganistanu, Wielkiej Brytanii i Niemiec. (IAR)

POLSKA – Rząd szanuje decyzję prezydenta Andrzeja Dudy – tak zawetowanie przez niego ustawy o działach administracji rządowej skomentował Piotr Mueller. Rzecznik rządu powiedział, że wkrótce dojdzie do spotkania z prezydentem w tej sprawie. Ustawa to konsekwencja jesiennej rekonstrukcji rządu i zmniejszenia liczby ministerstw. / Polska jest krajem z jednym z najniższych wskaźników bezrobocia w Unii Europejskiej. Najnowsze dane za listopad podał unijny urząd statystyczny Eurostat. Wynika z nich, że wtedy bezrobocie wyniosło 3,3 procent. Na pierwszym miejscu są Czechy z bezrobociem na poziomie 2,9 procent. (IAR)

Monika Adamski

Monika Adamski

Editor in Chief at Radio RAMPA
Redaktor Naczelna i współzałożycielka Radio RAMPA. Absolwentka City University of New York, gdzie ukończyła kierunki Media i Dziennikarstwo oraz Politologia. 10 lat doświadczenia w zawodzie. Przeprowadziła wywiady m.in. z Prezydentem Polski, członkami kongresu amerykańskiego, amerykańskimi politykami lokalnymi, ambasadorami, a także największymi gwiazdami polskiej estrady.
Monika Adamski

About The Author

Redaktor Naczelna i współzałożycielka Radio RAMPA. Absolwentka City University of New York, gdzie ukończyła kierunki Media i Dziennikarstwo oraz Politologia. 10 lat doświadczenia w zawodzie. Przeprowadziła wywiady m.in. z Prezydentem Polski, członkami kongresu amerykańskiego, amerykańskimi politykami lokalnymi, ambasadorami, a także największymi gwiazdami polskiej estrady.

Related posts